התחילו לחסוך עכשיו
×

×
banner

משך ההליך- כחצי שעה
מספר טיפולים- לרוב אחד
זמן החלמה- רגישות שחולפת תוך מספר שעות
תוצאות- מספר חודשים

ניקוי אבנית מונעת מחלות חניכיים ושומרת על שיניים בריאות. מומלץ לעבור ניקוי אבנית פעמיים בשנה

השוו מחירים לניקוי אבנית

בצעו השוואת מחירים בין 5 רופאי שיניים באזורכם וחסכו בגדול על טיפולי שיניים.

כדי שנוכל להעביר לך את ההצעות
נעביר לך רק הצעות רלוונטיות מאזורך
ייעוץ בחינם, צילומים יקרים בהסדר או ללא עלות וגם אפשרויות מימון מגוונות!!

אבנית בשיניים | ניקוי אבנית

משך ההליך- כחצי שעה
מספר טיפולים- לרוב אחד
זמן החלמה- רגישות שחולפת תוך מספר שעות
תוצאות- מספר חודשים

ניקוי אבנית מונעת מחלות חניכיים ושומרת על שיניים בריאות. מומלץ לעבור ניקוי אבנית פעמיים בשנה

אבנית בשיניים היא רובד שנדבק בחוזקה לשיניים ונוצר מבקטריות של מלח, קלציום וזרחן. התיאוריה הרווחת היא כי האבנית נוצרת כתוצאה מהיגיינת שיניים גרועה בלבד, הדבר אכן הוא נכון באופן יחסי אך קיימת גם השפעה רבה לרמת ה- PH ברוק. האזורים שנוטים יותר לייצר אבנית נמצאים בחלק התחתון האחורי של השיניים התחתונות שהן הקרובות ביותר לבלוטות הרוק. גם שאריות מזון, פסולת תאים ומיליוני בקטריות מתאגדים יחדיו בהדרגה על פני השיניים תוך גרימת נזק ומראה דוחה.

האבנית בשיניים, יחד עם פיגמנטציה שנוצרת ברובד המיקרובים, משנים בצורה ניכרת את מראה השיניים ולא רק שיוצרים בעיה קוסמטית אלא גם מגבירים את הסיכון להופעת מחלת חניכיים. כאשר נוצרת כבר האבנית על השיניים, הדרך היחידה להסירה היא באמצעות מכשירים מיוחדים שמונעים מכאנית (אולטרה סאונד) או ידנית על ידי רופא השיניים או שיננית.

עצרו רגע

אבנית על השיניים נוצרת כשמינרלים ברוק מוסיפים על המאגר הגודל בהדרגה של הבקטריות על רובד השיניים, על מנת לשמור על החניכיים ועל השיניים מומלץ להגיע פעמיים בשנה לניקוי אבנית, פעולה קצרה המבוצעת לרוב על ידי השיננית.

 


תהליך היווצרות האבנית

האבנית נוצרת כאשר המינרלים ברוק מוסיפים על המאגר הגודל בהדרגה של הבקטריות על רובד השיניים, בדרך כלל באורך השוליים של החניכיים (יותר קרוב לאזור יציאת בלוטות הרוק). המרבצים הללו הם בדרך כלל קשים, בצבע לבן צהוב שעם הזמן הופך לכהה יותר עם פיגמנטים של קפה, תה, יין, ניקוטין וכד’.

כאשר האבנית החלה להיווצר, מברשת שיניים אינה יכולה לה ולכן דרוש ניקוי מקצועי. אבנית בשיניים נוצרת במקום בו הבקטריות ״מתבצרות״ בתוך הפה על מנת שהן יוכלו להתקיים ולהיות מוגנות מפני התהליכים הקונבנציונאליים להיגיינת הפה (צחצוח שיניים והעברת חוט דנטאלי) עם היכולת לתקוף את השיניים והחניכיים בעזרת הרעלים שלהן.

כאשר היווצרות האבנית מתחילה על צוואר השן, הבקטריות מתרבות תוך כדי פלישה מתחת לתחום החניכיים ויוצרות קיני זיהום גבוה על ידי מיקרובים רעלניים. שקיות החניכיים הם חללים בין השיניים לחניכיים היכן שהבקטריות מקימות את קיניהן ויוצרות מחלות זיהומיות כגון דלקות בחניכיים, שהם הסיבה העיקרית לאובדן השיניים. הבקטריות יוצרות מושבות מיקרובים סופר עמידים שעושים אותם יותר וִירוּלֶנְטִים (אלימים) ומסוכנים, מכאן נובע הצורך בשטיפות פה אנטיספטית שעוזרות לעצור את הצטברות וארגון הבקטריות. צחצוח והעברת חוט דנטאלי יחד עם שטיפת פה אנטיספטית, תפחית את ההידבקויות הבקטריאליות ותיקטול בקטריות לפני שהן יספיקו להתארגן וליצור אבנית בשיניים.

 


כיצד למנוע אבנית בשיניים?

אבנית בשיניים כפי שצויין, מופיעה בגלל היגיינת שיניים לקויה, ולכן בראש ובראשונה יש להקפיד על הגיינת פה נאותה. את מברשת השיניים יש לשנע בצורה אנכית ולא בצורה אופקית היות וכך לא מעלימים את רובד השיניים אלא מצמידים אותו ובנוסף שוחקים את האמייל שמגן על השן שמאוחר יותר יסבלו מבעיית פה נוספת הנקראת “רגישות שיניים”. יש לוודא הסרה מושלמת וגמורה של הרובד הבקטריאלי משאריות המזון. יש לוודא כי המכשירים שמשתמשים בהם להיגיינת הפה הם הנכונים ויש להשתמש בתוספים כדי שההיגיינה והניקיון יהיו מושלמים בהם העברת חוט דנטאלי סגור ושטיפת פה.

יש להחליף את מברשת השיניים כל שלושה עד ארבעה חודשים. יש גם לבצע חיטוי של המברשת כל פעם עם מים רותחים, אפשר להוסיף גם כפית ביו קרבונט של סודה במים שמשתמשים בשטיפת הפה לאחר הצחצוח, שבנוסף לחיטוי הפה היא משאירה אותו רענן וללא ריח. יש לנקות את מערכת השיניים לאחר כל ארוחה, או לפחות פעמיים ביום. במקרה שלא ניתן לצחצח, יש לשטוף את הפה עם מים בכמות ניכרת כדי לסלק בקטריות ושאריות מזון. רובד השן אשר אינו מוסר, עלול להפוך למצבור אבנית כאשר הקלציום והזרחן ומינרלים אחרים מתגבשים עם הרוק ומתקשים.

המרכיב העיקרי באבנית הוא פוספט הקלציום, שהוא חומר קשה, שאינו ניתך או מתמסמס ואשר נדבק לאמייל השן קרוב או מתחת לקו החניכיים. כל רובד השן והאבנית מזיקים לשיניים, מעצימים את הריקבון ושוחקים את אמייל השיניים. ככל שהאבנית גודלת על השן ומייצרת משטח עבה ומחוספס, חלקיקי המזון והשתייה נדבקים אליו בקלות רבה יותר.

אבנית בשיניים | ניקוי אבנית     


אבנית בקו החניכיים

האבנית בתת החניכיים היא המסוכנת ביותר לבריאות הפה, את הרובד והאבנית תחת קו החניכיים לא ניתן לראות, הישארותה שם גורמת למחלות חניכיים, החניכיים מודלקים ומנפחים. נוצרים כיסים בחניכיים, היכן שמצטברת האבנית ומסתתרות הבקטריות. הכיסים הללו מגבירים את הבקטריות שמשתלטות על עוד טריטוריות בשיניים ובשורש מתחת לקו החניכיים, מה שגורם לנסיגת חניכיים וחשיפת השורש שאינו אמור להיחשף בגלל שאין לו אמייל כלשהו שיגן עליו. ככל שמחלת החניכיים מתקדמת היא מערבת גם את הלסת ומחלישה את השיניים שמתנתקות ממנה.

 


כיצד מסירים אבנית בשיניים?

הסרת אבנית בשיניים היא משימה שגרתית במרפאת השיניים. מומלץ לעבור ניקיון שיניים שגרתי ובדיקה, במהלך הבידקה הרופא יזהה מיד אם קיימת מחלת חניכיים, וכדי להסיר את האבנית יבוצע ניקיון שיניים יסודי והסרת האבנית עם מכשור ייעודי. לניקיון שיניים שכזה קוראים גם ״טרטר קטומיה״ היות וטרטר (לא סטייק) היא מילה נרדפת לאבנית. הטרטרקטומיה מבוססת על סילוק והסרת האבנית מגוף השן באופן ידני או מכאני ונעשית על ידי רופא שיניים או השיננית.

בגלל שהאבנית נמצאת גם בחלק הפנימי של השן ומחוברת אליו בחוזקה, לא ניתן להסירה בעזרת צחצוח עצמי. אבנית בשיניים ממוקמת מעל או מתחת לחניכיים. את התהליך מבצעים במקרים של נסיגת חניכיים. באם המטופל מציג מחלת חניכיים יותר מתקדמת כמו - פריודונטיזיס או פיוראה ישנו צורך להשלים את הטיפול בעזרת גְּרִידָה או החלקת שורש. את ניקוי האבנית מבצעים באופן ידני עם מכשיר מיוחד הנקרא מַגְרֵד (שמשמש בניתוחים) עם נקודות מורס. זוהי טכניקה איטית יותר מאשר הטכניקה המכאנית והממונעת שיתכן ויהיה צורך להשתמש בה ליותר מטיפול אחד בכדי להכריע את הבעיה.

הצורה המכאנית משתמשת במבקיע (Cavitator) שהוא אולטרה סאונד. למעשה היא הצורה שנמצאת יותר בשימוש בשל מהירותהמכשיר וברוב המקרים הטיפול מסתיים לאחר מפגש אחד. הטכניקה גורמת לאי נוחות נוספת בשונה מהטכניקה הידנית בגלל הרטט של המכשיר הממונע. ישנם גם מקרים שמשתמשים בשתי הטכניקות גם יחד כאשר משלבים בטיפול התזת מים ומלח בלחץ גבוה. הסרת אבנית בטכניקה הידנית כמו גם בממונעת איננה מצריכה הרדמה. יש להדגיש כי ניקוי אבנית איננה באה בכדי להלבין את השיניים אלא להסיר את האבנית והכתמים השטחיים שעל השן.