התחילו לחסוך עכשיו
×

×
banner

משך ההליך- עד שעה
מספר טיפולים- לרוב שני טיפולים
זמן החלמה- מספר שעות
תוצאות- קבועות!

פגיעה בשורש השן מחייבת טיפול שורש, אם השן לא תטופל במועד אתם עלולים לאבדה!

השוו מחירים לטיפולי שורש

בצעו השוואת מחירים בין 5 רופאי שיניים באזורכם וחסכו בגדול על טיפולי שיניים.

כדי שנוכל להעביר לך את ההצעות
נעביר לך רק הצעות רלוונטיות מאזורך
ייעוץ בחינם, צילומים יקרים בהסדר או ללא עלות וגם אפשרויות מימון מגוונות!!

אנדודונטיה

משך ההליך- עד שעה
מספר טיפולים- לרוב שני טיפולים
זמן החלמה- מספר שעות
תוצאות- קבועות!

פגיעה בשורש השן מחייבת טיפול שורש, אם השן לא תטופל במועד אתם עלולים לאבדה!

טיפול אנדודנטיה (טיפול בפני השן) מכיל את כל אותם תהליכים שתפקידם לשמור על בריאות מוך השן על כל מרכיביו. תא המוך הוא חלק מחלל המוך שנמצא בכתר. לחלק שנמצא בשורש קוראים מוביל השורש (תעלה). חלל השן מאוכלס במוך השן, תא המוך הוא תמיד חלל ייחודי שמשנה צורה בהתאם להיקף הכתר החיצוני. גודל חלל המוך נקבע בעיקר על ידי גיל המטופל. אצל ילדים, חלל המוך גדול יותר, עם הגיל והאגרסיביות שעוברת על השן, חלל המוך מידלדל. כדי לבצע טיפולי שורש מוצלחים הכרחי להכיר היטב את אנטומיית המוך ומוליכי השורש.

המלצת המערכת

אם קיבלתם אבחנה שאתם זקוקים לטיפול שורש, מומלץ שתעברו את ההליך אצל אנדודונט. ע״פ הסטיסטיקה, קרוב ל - 50% מטיפולי השורש המבוצעים על ידי רופאי שיניים נכשלים! כאשר אנדודונט מבצע את ההליך סיכויי ההצלחה שואפים לכיוון 100%! התייעצו עם המומחים שלנו עכשיו והצילו את השן מעקירה.

 


הגורמים לפתולוגיה במוך השן

מוך השן היא רקמה קושרת הבנויה מתאים ואפרנטים עצביים (מעבירי אותות מאברי החישה אל מערכת העצבים המרכזית, שמביא דם לרשת הנימים באיבר) ווסקולאריים שנמצאים בכתר ובשורש או בשורש השן. רקמת מוך השן עלולה להיות מודלקת כתוצאה מסיבות שונות, ובמקרים קיצוניים היא עלולה לגרום לאובדן השן (במצב של נמק). בין הגורמים שעלולים ליצור דלקת במוך השן בולטים:

 • אובדן רקמות השן – הריקבון הוא הגורם השכיח ביותר לפגיעה במוך השן, אך גם כרסום, סחף ושחיקת שיניים עקב חיכוך עלולים אף הם ליצור דלקות ולהשאיר את השן חשופה לבקטריה ולתוצריה.
 • שיקום שיניים – חיתוך הדנטין עלול לגרום לחום ש״ייבש״ את השן. גודל הנזק תלוי בסוג השיוף שעושים, במהירות הסיבובית, ברטט ובנוזל קירור יעיל.
 • חומרי שיקום – הרעלנים שבחומרים, החומצתיות שלהם, כמות החום שנוצרת בזמן הקשיית המילוי עלולה לגרום לפגיעה ולדלקות במוך השיניים.
 • דלקת מתקדמת - דלקת מתקדמת במוך השן עלולה לפגוע באזורים שמסביב לשורש.
 • טראומה - לעיתים מוך השן מאבד חיוניות באופן פתאומי עקב טראומה בשן (מכה לדוגמא).

 


בדיקות אותן מבצע האנדודונט

האנדודונט יבדוק בעין האם ישנו ריקבון, סדק, שינויי צבע, גידולים ברקמות הרכות וחתכים. כמו כן הוא יבדוק פיזית את הרקמות הרכות שמכסות את השורש. במהלך הבדיקה, המטופל ידווח לרופא על נקודות רגישות. הרופא ינסה לאתר נפיחות ואם אותרה כזו יש לבחון האם היא מכילה נוזלים מתחת לרירית הפה. במהלך הבדיקה הפיזית הרופא ינסה לאתר גם ״שן רגישה״ - מכים עליה ברכות עם אצבע אנכית ואופקית ומשווים אותה לשיניים האחרות, סטייה מהתחושה הרגילה מצריכה בדיקות נוספות לאבחון מצב השן. להלן בדיקות אנדודונטיה משלימות אותן נהוג לבצע בנוסף לבדיקה הפיזית:

 • בדיקה רדיוגרפית (צילום בעזרת קרני רנטגן) – בדיקה חשובה במיוחד באמצעותה ניתן לקבוע כמה שורשים יש לשן, סיבוביות תעלות השורש, צורת מוליכי השורש, גודל תא המוך, נוכחות גורמים שונים מסביב לשורש, מצב העצם, שחיקה פנימית או חיצונית ושברים בשורש. הצילום יאפשר לרופא להעריך בסבירות גבוה את מצב השן ולשקול את אופן הטיפול בה.
 • בדיקה תרמית – בדיקה לא אמינה בה מקרינים קור או חום על השיניים לאיתור כאב.
 • בדיקות חשמליות – בדיקה למדידת יכולת תגובת המוך.
 • העברת אור – הקרנת אור על השן שעוזרת לאתר סדקים ומאבחנת את גודל הריקבון.
 • צביעת השן – צובעים אזורים מסוימים בפה וממתינים כמה דקות, הצבע אמור לקבל גוון מסוים אם הכל תקין. שן בעיתית מקבלת גוון שונה. בסוף הבדיקה מנקים את כל השיניים בעזרת אלכוהול.

אנדודונטיה     


שלבי הטיפול באנדודונטיה

הטיפול במחלת מֵסַב חוד השורש בשן עוסק בסילוק המיקרו-אורגניזם ותוצריו ממערכת מובילי השורש (תעלות השורש). טיפולי אנדודונטיה בנויים ממספר שלבים שיש לבצעם ולפי הסדר. לכל טיפול אנדודונטי יש מטרה ייחודית שאותה יש להשלים, אך לכולם מכנה משותף והוא לאפשר את ביצוע השלב הבא. כשל באחד השלבים יגרום לכשלון בהליך. להלן ששת השלבים:

 1. הרדמת השן ובידודה - הרדמה ובידוד של השן הפגועה.
 2. פתיחת התא - יצירת חלל בשן המאפשר גישה עד לסוף השורש כך שתתאפשר גישה לכלי העבודה איתם מבצעים את הטיפול.
 3. קונדוקטומטריה (רדיוגרף) - הקונדוקטומטריה היא שילוב פעולות הדרושות לקביעת אורך השן עליה צריך לעבוד המהווה למעשה את כל השן למעט 0.5 – 1 מ”מ שנמצא בקצה השן. ישנן מספר צורות כדי לבצע זאת, האחת באופן ידני ובעזרת שופין, או על ידי מכשור הנקרא גלאי חוד.
 4. ניקוי בעזרת מכשור מתקדם - שלב זה כולל ניקיון מוליך השורש והכנה לסתימה. התהליך מבוסס על סילוק כל תכולת מוביל השורש בעזרת שופינים בצורת קונוס העשויים מפלדה ועל ידי מכשירים מכאניים וחשמליים אחרים שמנקים היטב את התעלות, מסירים את העצב ומחטאים את המקום.
 5. סתימת שורש - חומר הסתימה בו משתמשים לרוב נקרא גוטפרשה (מעין גומי משרף של עצים) המופיע בצורת נקודות או חרוט. בשלב זה מייבשים את התעלה עם קצוות נייר המוחדרות אליה בעזרת שופין. לאחר שהאזור יבש, בוחרים בסתימה המבוצעת לכל אורך השורש שנמדד קודם לכן ומחדירים אותה לתעלה (מבנה התעלה הוא קוני). כאשר החרוט מגיע למפלס הנכון מבצעים בדיקה רדיוגרפית לאימות. זהו תהליך עדין במיוחד ולעיתים גם מסובך שתלוי במבנה הטבעי של כל שן.
 6. מעקב וסתימת הכתר - בסיום סתימת השורש סותמים את הכתר עם חומר אטימה משרף או ממתכת. עכשיו כאשר התהליך הגיע לקיצו כל מה שנותר לעשות הוא לעקב אחר השן אחת לתקופה ע״י צילומי רנטגן במרפאה.