התחילו לחסוך עכשיו
×

×
banner

משך ההליך- עד חצי שעה
מספר טיפולים- לרוב אחד
זמן החלמה- רגישות קלה לאחר ההליך
תוצאות- בממוצע 14 שנים

ההליך מתאים לנשים, גברים וילדים מעל גיל 6 הסובלים מעששת וריקבון שהגיע לדנטין וגרם לחורים בשיניים המעוניינים בתוצאה שתחזיק שנים

השוו מחירים לסתימות בשיניים

בצעו השוואת מחירים בין 5 רופאי שיניים באזורכם וחסכו בגדול על טיפולי שיניים.

כדי שנוכל להעביר לך את ההצעות
נעביר לך רק הצעות רלוונטיות מאזורך
ייעוץ בחינם, צילומים יקרים בהסדר או ללא עלות וגם אפשרויות מימון מגוונות!!

סתימת אמלגם | סתימת כסף

משך ההליך- עד חצי שעה
מספר טיפולים- לרוב אחד
זמן החלמה- רגישות קלה לאחר ההליך
תוצאות- בממוצע 14 שנים

ההליך מתאים לנשים, גברים וילדים מעל גיל 6 הסובלים מעששת וריקבון שהגיע לדנטין וגרם לחורים בשיניים המעוניינים בתוצאה שתחזיק שנים

אמלגם הוא חומר איטום המשמש למילוי חורים או חללים בשן שנגרמו עקב ריקבון. משתמשים באמלגם למעלה ממאה וחמישים שנה במאות מיליוני פציינטים. האמלגם הדנטלי הוא תערובת של מתכות המבוססות על כספית נוזלית ואבקת סגסוגת שעשויה מכסף, בדיל ונחושת. כ- 50% ממשקל האמלגם הדנטלי הוא על בסיס כספית. אמלגם דנטלי לסתימה ידוע גם בכינוי סתימת כסף בגלל הצבע שלו הדומה לכסף.

הטיפול מתחיל בניקוי הריקבון והעששת, לאחר מכן ובעזרת מכשירים מיוחדים יקנה הרופא צורה לחלל השן על מנת שניתן יהיה לניח את האמלגם. בשלב הבא, יערבב הרופא את אבקת הסגסוגת עם הכספית הנוזלית וייצור מֶרֶק אמלגם, המרכיבים הללו מסופקים לרופא בתוך כמוסות. המֶרֶק הרך של האלמגם יוחדר לחלל השן, יתקשה ויתמזג עם השן כך שהשן והסתימה יהפכו למקשה אחת. סתימת אמלגם היא חזקה ומחזיקה מעמד זמן רב, היא נוטה להישבר פחות מאשר סתימות אחרות והיא זולה יותר מסתימה לבנה.

המלצת המערכת

זקוקים לסתימה ומתלבטים באיזה סוג לבחור? המלצתנו היא לבצע סתימה לבנה הנחשבת לאסתטית וחזקה מספיק כאשר השן שצריכה לעבור טיפול היא שן קדמית. לשיניים אחוריות ומוסתרות כדאי לשקול סתימת אמלגם הנחשבת לחזקה ועמידה לתקופות זמן ארוכות במיוחד.

 


סתימת אמלגם - סיכונים אפשריים

אמלגם דנטלי מכיל יסוד כספית, המשחרר כמויות זעומות של אדי כספית שעלולים לחדור לדרכי הנשימה. רמות גבוהות של אדי כספית גורמים לתופעות שליליות המשפיעות על המוח והכליות. ה- FDA האמריקאי בחן עדויות מדעיות וקבע כי גם אדי כספית ברמות נמוכות הקשורות לסתימת אמלגם הן סיבה לדאגה. בהתבסס על הראיות, ה- FDA האמריקאי החשיב סתימת אמלגם כבטוחה למבוגרים ולילדים מגיל 6 ומעלה.

כמות הכספית בגוף שנמדדה באנשים עם 16 סתימות אמלגם בשיניים, נמצאה נמוכה מהרמות שמזיקות לבריאות וגם החשיפה לכספית שנמדדה הייתה נמוכה בהרבה מתחת לקו האדום שעלול לגרום לנזק בריאותי. מחקרים קליניים אחרים, לא מצאו כל קשר בין סתימה שחורה (מכסף) לבעיות בריאות. ישנו מידע קליני מוגבל על ההשפעה האפשרית של סתימת אמלגם ביחס לנשים בהריון ולגבי העוברים, או לגבי ילדים מתחת לגיל 6. מכל מקום, הכמות המוערכת של הכספית בחלב אם המשויכת לסתימת אמלגם היא מתחת לנורמה ונחשבת לבטוחה.

ישנם אנשים הסובלים מאלרגיה או רגישות לכספית או למרכיבים אחרים של האמלגם כמו לכסף, לנחושת או לבדיל. סתימות אמלגם עלולות לגרום לאותם אנשים לפתח פצעים או תגובות אחרות, כל מי שאלרגי למתכת או למתכות הנמצאות בסתימת אמלגם, אל לו כמובן לעבור את ההליך ועליו לדון עם הרופא לגבי האפשרויות האחרות שעומדות בפניו כולל סתימה לבנה וכתרים.

סתימת אמלגם | סתימת כסף     


סתימת אמלגם שאלות ותשובות

ש. מדוע משתמשים בכספית בסתימת אמלגם?

ת. כמעט מחצית מסתימת אמלגם עשוי מכספית נוזלית והשאר הוא אבקת סגסוגת של כסף, בדיל ונחושת. הכספית משמשת כדבק של חלקיקי הסגסוגת ומאחדת אותם לכדי סתימה מוצקה, חזקה ועמידה לאורך זמן רב. התכונה הייחודית של הכספית (המתכת היחידה במצב נוזלי בטמפרטורת החדר שמאפשרת את הדבקת אבקת הכסף), הופך אותה למרכיב חשוב בסתימה ותורם לעמידותה רבת השנים.

 

ש. האם הכספית בסתימת אמלגם זהה לכספית שמקורה בדגים מסוימים?

ת. לא. הכספית מופיעה במספר צורות שונות. כספית בסיסית, כספית שאינה אורגנית ומֶתִיל כספית. צורת הכספית המשויכת לסתימת אמלגם היא הכספית הבסיסית, אשר משחררת אדי כספית. צורת הכספית שנמצאת בדגים היא מֶתִיל שהוא סוג כספית אורגני (רדיקל פחמימני חד-ערכי). אדי הכספית נספגים בעיקר על ידי הריאות, מֶתִיל כספית נספג בעיקר על ידי מערכת העיכול, הגוף מעבד את הצורות הללו של הכספית באופן שונה וישנן רמות סבילות שונות לאדי כספית ומתיל כספית כאשר המתיל הוא רעיל בהרבה.

 

ש. האם מומלץ להסיר סתימת אמלגם?

ת. אם הסתימה תקינה ואין ריקבון מתחתיה, ה- FDA האמריקאי אינו ממליץ על הסרת הסתימה או החלפתה באחרת. הסרת סתימת כסף בריאה, תגרום לרפיון לא הכרחי במבנה השן ותחשוף את המטופל לאדי כספית נוספים שישתחררו במהלך ההסרה, מכל מקום, במידה וסובלים מאלרגיה או מרגישות לכספית או לכל חומר אחר שנמצא בסתימה (כסף, נחושת או בדיל), יש לדון על כך עם הרופא ולשקול את אפשרויות הטיפול.

 

ש. מדוע ממשיך הטיפול בסתימת אמלגם כאשר מועלים ספקות לבטיחות החומר, למרות שלא הוכחה סכנה?

ת. בכל חומר זר שמוחדר לגוף האדם למטרות ריפוי, יש אלמנט של סיכון, על הרופאים לשקול תמיד סיכון מול סיכוי. במקרה של סתימת כסף, הראיות הרפואיות מראות כי אין סיכון משמעותי. אם היה סיכון, הוא היה נצפה בבירור במשך מאה וחמישים השנים שהחומר הזה נמצא בשימוש. לעומת זאת, סתימת אמלגם היא הרבה יותר חזקה ועמידה לאורך זמן מאשר סתימה לבנה, מחירה סביר ונמוך באופן יחסי לטיפולי שיניים אחרים. גם פיתוח טכניקת ההדבקה החדשה הפכה את האמלגם לחומר משקם ואטרקטיבי, בעיקר כאשר הטיפול מבוצע בשיניים אחוריות.

 

ש. האם סתימת אמלגם בטוחה בשילוב עם מתכות אחרות (גשר ליישור שיניים)?

ת. יש לציין כי משרדי בריאות שונים נוקטים בעמדה כי סתימות אמלגם חדשות לא יהיו מושמות כאשר קיימים מתקני מתכת בפה, הסיבה לכך היא ההשפעה הגלוונית אשר מתרחשת כאשר שני סוגים שונים של מתכת נמצאים בקרבה ויוצרים זרם חשמלי פוטנציאלי. הרופאים מודעים לאפשרות לסמיכות מתכות היוצרת השפעה גלוונית. ידוע גם כי זרם גלווני דרך קורוזיה של מתכות עלול להגביר את שחרור הכספית ומרכיבים אחרים. ישנן עדויות לכך שהזרם הגלווני מעלה את כמות האידוי של הכספית מתוך האמלגם. בגלל כל הסיבות הללו, יהיה נכון להימנע מיצירת השפעה גלוונית ולא יהיה נכון גם להסיר סתימה קיימת אלא אם כן המטופל מתלונן על סימפטומים המיוחסים להשפעה גלוונית.