התחילו לחסוך עכשיו
×

×
banner

משך ההליך- משתנה בהתאם לניתוח
מספר טיפולים- לרוב ניתוח אחד
זמן החלמה- בהתאם לאופי הניתוח
תוצאות- לרוב קבועות

ניתוח פה ולסת מתאים לאנשים הסובלים משברים בעצמות הפנים, בעלי מום מולד, הסובלים מאסימטריה בפנים, הפרעות סגר, מנשך בעייתי ועוד

השוואת מחירים לטיפולי שיניים

בצעו השוואת מחירים בין 5 רופאי שיניים באזורכם וחסכו בגדול על טיפולי שיניים.

כדי שנוכל להעביר לך את ההצעות
נעביר לך רק הצעות רלוונטיות מאזורך
ייעוץ בחינם, צילומים יקרים בהסדר או ללא עלות וגם אפשרויות מימון מגוונות!!

ניתוח פה ולסת | כירורגיית פה ולסת

משך ההליך- משתנה בהתאם לניתוח
מספר טיפולים- לרוב ניתוח אחד
זמן החלמה- בהתאם לאופי הניתוח
תוצאות- לרוב קבועות

ניתוח פה ולסת מתאים לאנשים הסובלים משברים בעצמות הפנים, בעלי מום מולד, הסובלים מאסימטריה בפנים, הפרעות סגר, מנשך בעייתי ועוד

שבר או מכה באחת מעצמות הפנים, מום מולד, סימטריה לקויה, הפרעות סגר, מנשך בעייתי ועוד הן תופעות שיש לטפל בהן בהקדם ובאופן מדוייק לרוב ע”י מומחי פה ולסת. הטיפול המוקדם מונע תוצאות אסתטיות קשות לעין ולעיתים אף בלתי הפיכות שיכולות להיגרם כתוצאה מטיפול לא מקצועי.

גם למימד הבריאותי יש חלק בהליך מהיר ומקצועי, טיפול שכזה מונע ומקטין סיבוכים וסיכונים שעלולים להתפתח. במאמר זה נסקור עיוותים ותופעות מעולם הפה והלסת בהם: טראומטולוגיה פה ולסת, גידולים בפה ובפנים, ניתוח אורטוגנטי - התמחות שמטפלת בשינויי היחס של הלסת התחתונה עם הלסת העליונה, שינויים במערכת הדנטאלית, השתלות שיניים, בלוטות רוק ועוד.

המלצת המערכת

זקוקים לעקירת שיני בינה? סובלים מכאבים בפנים וחוסר סימטריה בלסת העליונה או התחתונה? בעיות אלו ואחרות הן בדיוק התופעות בהן מטפל כירורג פה ולסת. כדי שהטיפול המותאם יהיה אפקטיבי על תתפשרו על רופא שיניים כללי, שברוב המקרים לא ידע לאבחן ולהציע את תוכנית הטיפול המתאימה. התייעצו עם המומחים שלנו עכשיו.

 


ניתוח פה ולסת

ניתוח פה ולסת הוא מונח שכולל סוגי ניתוחים שונים אותם מבצעים בפה, בלסת או באזור הצוואר. הניתוח נועד כאמור לטפל במפגעים שונים, פגמי גולגולת-פנים, ליקויים מלידה או ליקויים נרכשים, טראומטולוגיה בעצמות הפנים והגולגולת כולל שיני בינה שנפגעו באופן קשה ועד לגידולים לא עלינו. ניתוחי פה ולסת צריכים להתבצע רק ע״י כירורג פה ולסת המוכשר במיוחד לתחום זה. ניתוחי פה ולסת הם אחת משש המחלקות של מרכז ההתמחויות בכירורגיה המחולקות לארבעה סוגים: אוֹנְקוֹלוֹגְיָה, פה ולסת, טראומטולוגיה ורפואת שיינים.

קהל היעד - האנשים שזקוקים באופן כללי לניתוח פה ולסת הם: חולי סרטן, אנשים להם גידול בפנים, קורבנות של תאונות דרכים, אנשים עם סדק בחיך, הסובלים מפגם מולד בפנים, בעלי נזק עצבי, אנשים להם בעיות אורתודונטיות חמורות וכאלו הסובלים ממחלות חניכיים חמורות. רוב התהליכים בניתוח פה ולסת הם אמבולטוריים, במקרים מסוימים יתכן כי תידרשו לשהייה קצרה בבית חולים, משך הניתוח תלוי באופיו.

התהליך - ניתוח פה ולסת יבוצע תחת הרדמה כללית או מקומית כאשר המנתח יבצע את התיקונים הדרושים בפנים, בפה, בלסת או בצוואר. התהליך עלול גם לכלול קיבוע עצמות עם פינים או משטחים ועקירת השיניים. אפשר גם בניתוחי פה ולסת להסיר את הרקמות ולהשתילם מחדש.

לאחר ניתוח פה ולסת - מעבירים את המנותח לחדר התאוששות מיד לאחר הניתוח. כאשר השפעת ההרדמה מתפוגגת משחררים לרוב את המטופל לביתו עם הוראות טיפול קבועות. קרוב לוודאי שהמטופל יחבש. לניתוח פה ולסת ישנן תופעות לוואי (ראה במפורט בהמשך) כמו: כאבים, נפיחויות, אדמומיות והתקשות. הדרישות לאחר הניתוח מהמטופל הן לא לעשן מספר ימים, לבצע קומפרסים קרים להורדת נפיחות וכאבים, לא לאכול אוכל חריף, חם או חומצתי, לא להשתמש בקש כאשר שותים וגם לא לירוק.

תוצאות הניתוח - רוב המנותחים יתחילו להרגיש טוב יותר לאחר כשישה שבועות מההליך. תקופת ההחלמה המלאה יכולה להימשך עד 12 חודשים לאנשים מסוימים. בנוסף, יהיו מטופלים אשר יידרשו ליותר מניתוח אחד בכדי לטפל בכל הבעיות שלהם. לאחר שכל התהליכים הכירורגיים וההחלמה שלהם תושלם, תוצאות הניתוח יהיו משביעות רצון בדרך כלל.

 


טראומטולוגיית פה ולסת

מדובר בתאונות באזור הפה והלסת, כשהסטטיסטיקה מראה כי הפציעות היותר תכופות מתרחשות אצל ילדים שמתחילים ללכת. הסנטר סופג מכה והאנרגיה ממנה מועברת לעֱלִי (קצה עגול בעצם שמשתלב במפרק) בלסת שהוא האזור האחראי על התפתחות הלסת. אם הטיפול שניתן הוא לקוי או לחילופין לא מבוצע בזמן ומיד, עלול להיווצר כשל התפתחותי קבוע בפתיחת הפה.

טראומטולוגיית פה ולסת אצל מבוגרים באה לידי ביטוי בתאונות דרכים, אלימות ותאונות עבודה כאשר כל אלו עלולים לגרום לפציעה בפנים, בפה, בלשון ולעיתים קרובות לשבר בלסת. הטיפול בפציעות מסוג זה חייב להיות מיידי. אם ספגתם מכה בפנים, מומלץ לעבור צילומי רנטגן בכדי לאתר שברים אפשריים שאינם נראים במבט רגיל.

 


גידולים בפה ובפנים

על פי הסטטיסטיקות, סרטן בפה תופס את המקום השישי במקרי המוות מגידולים ממאירים. מלבד זאת שחלל הפה הוא אזור נפוץ לגידולים שאינם ממאירים ושלעיתים הם אף אינם מורגשים (א-סימפטומיים) כמו ציסטות, אודונטומה (גידול בשן), פיברומה (גידול ברקמות הסיבים) וגרנולומה (גידול בצורת גרעין), הזנחה עלולה לגרום לגדילתם. ברוב המקרים מדובר בגידול שאינו ממאיר, אך בעתיד הוא עלול כן להיות ממאיר. במידה וישנן ספקות לגבי הרקמות בפה ובפנים יש לבחון זאת על ידי מומחה.

 


פגמי לידה בפנים

עוד ברחם, קיימת אפשרות שהפה והפנים אינם נמצאים במצב נורמאלי. כך גם המצב אצל ילדים שנולדים עם שפתיים וחיך סדוק שהם צורת פנים מעוותת מלידה. קיימים סינדרומים רבים (צרוף של סימנים וסימפטומים) כמו הסינדרום של קשת הזימים השנייה והשלישית הגורמים לחוסר בהתפתחות צד אחד של הפנים, של אוזניים קטנות וקשיים בפתיחת הפה עם ירידה ביכולת הדיבור, או בשני צידי הפנים שלא התפתחו. מוכרים לרפואה עוד מאות סוגי עיוותים בפה ובפנים שהם תולדה של גנטיקה. בפגמים הללו מטפלים מומחים לפה ולסת, רצוי כמובן לטפל בפגמים גנטיים שכאלו מהר ככל שניתן.

 


ניתוח אורטוגנטי ורסן בשיניים

זהו חלק מהתמחות שמטפלת בשינויים של היחס של הלסת התחתונה עם הלסת העליונה, הניתוח מבוצע במטופלים הסובלים מלסת תחתונה בולטת במיוחד, במטופלים הסובלים מאפרטוגנטיה (חוסר יכולת לסגור את הפה בגלל מגע מוקדם של הטוחנות או מבנה לא טוב של הלסת התחתונה או העליונה) ובתופעות נוספות שאורתודונטים מאמינים כי הפתרון המתאים הוא על ידי שימוש ברסן. ישנם מקרים רבים שבעזרת השימוש ברסן ימנעו ניתוחי פה ולסת כירורגיים פולשניים ומיותרים.

 


מפרקי לסת וגולגולת

מדובר באלמנט אנטומי המאפשר ללסת התחתונה להיפתח ולהיסגר, יש לו את נקודת התמיכה בבסיס הגולגולת. רוב הסובלים באזור זה שומעים “רעמים” קרוב לאוזניים, כאב אוזניים וכאבים באמצע הגולגולת ובאמצע הצוואר. הכאבים הללו בדרך כלל משפיעים יותר על נשים (90% מכלל החולים הן נשים) בגלל סוג של רגשנות. הכאב לאחר מכן עלול לשוב ולהתבטא במחלות כלליות חמורות כמו ראומטיזם (דלקת פרקים).

ניתוח פה ולסת | כירורגיית פה ולסת     


בלוטות רוק

באחריותן ייצור הרוק, הן גם עוזרות בלעיסת המזון וגם משאירות את הפה במצב לח במשך הדיבור. באופן כללי הן מחולקות לבלוטות רוק ראשיות הממוקמות בחלק העמוק והאחורי של קצה הלסת, מתחת לאוזן ומתחת ללסת התחתונה הממוקמת בקצה הלסת וקְנֵה הַנְּשִׁימָה. כאשר בלוטות הרוק מודלקות נאמר שיש אנגינה שנובעת מהחלק החיצוני בלסת. לבלוטות מתחת ללשון יש מוליכים שמפרישים רוק לחלל הפה.

המחלה הנפוצה ביותר מבלוטות אלו היא הפרודיטיס (חַזֶּרֶת) ממקור ויראלי. קיימים גם גורמים אחרים לדלקות (זיהום האוויר). בבלוטות הרוק הגדולות עלולות להופיע “אבנים” אשר נוצרות במוליכי היציאה ומתנהגות בדיוק כמו האבנים בכיס המרה או האבנים בכליות. הבלוטות הגדולות הן מושבה נפוצה לגידולים ממאירים שנמצאים גם בבלוטות הקטנות שהן מיקרוסקופיות ומפוזרות בכל הפה. כירורג פה ולסת אמון על הטיפול כמעט בכל התופעות הללו.

 


שינויים במערכת הדנטאלית

קרוב לוודאי שהמחלה הדנטאלית הנפוצה ביותר היא חוסר היכולת של שיניים מסוימות להיבקע בחלל הפה והן נשארות בלסת העליונה או התחתונה, ישנם רופאים שמייעצים שאם השן אינה גורמת לבעיות, אפשר להשאיר אותה בתוך העצם, זוהי שגיאה, כל השיניים שלא בוקעות מהוות סיכון פוטנציאלי לסוג מסוים של גידולים (מאירים או לא ממאירים) כל זאת פרט לבעיות במבנה השיניים.

שיניים שצומחות ושאינן מבצבצות בחלל הפה עלולות להרוס את שורשי השיניים שצמחו באופן נורמאלי. מנתח פה ולסת מחליט מתי ואיך לעקור את השן במקרים כאלו. באופן כללי, ניתוחים מסוג זה מבוצעים בהרדמה חלקית, אולם קיימים מצבים בהם עולה הצורך בניתוח בבית חולים תחת הרדמה מלאה. קראו עוד על עקירת שן בינה.

 


שתלי שיניים

כיום כולם משבחים את שתלי השיניים באופן גורף, אך חשוב מאוד לדעת שלא כל אחד הוא מועמד שאפשר לבצע בו השתלה, בנוגע לחומר (טיטניום) חייבים להגיד שהוא החומר בעל התאימות הביולוגית הטובה ביותר עם הרקמות האורגניות, והשתלים הם אפשרות טובה שיכולה לשמש תמיכה לגשר בשיניים. חשוב להוסיף כי יש לסייג את הנאמר בהתניה שההשתלה הדנטאלית תתבצע על ידי מנתח פה ולסת ולא על ידי רופאי שיניים כלליים.

מומחיות זאת כוללת גם הרכבת שתלים בטכניקה משולבת בנוירו-כירורגיה בניתוחים רב תחומיים שבהם הכרת מבנה הפנים והתגובה לחומרים ושתלים חיוניים לפלסטיקה ולשיקום פנים גולגולת. באותה צורה מתנהגת הדינאמיקה הרב תחומית עם אונקולוגיה בשיקום אזורים אנטומיים פגועים באופן כירורגי, להסרת גידולים ממאירים ולשיקום לסתות, עצמות לחיים, תחתית חלל העין וכד’.

 


סיכונים וסיבוכים לאחר ניתוח פה ולסת

ישנם מספר סיכונים בניתוח פה ולסת כמו בכל תהליך דומה. הסיכונים היותר נפוצים הם: תגובה בעיתית להרדמה או לתרופות, דימום, דלקת בפציעה הכירורגית, בעיות נשימה, טרומבוזה ורידית עמוקה, כיסים בריאות, קרישויות דם, כיבי לחץ, צלקות, פגיעות בעצב, דחייה של השתלת עצם, בעיות בתפקוד הלסת ונזק שרירי. כאשר אחד מהסימפטומים מופיעים יש ליצור קשר עם המנתח ובמיוחד במצבים בהם הדימום חוזר או ממשיך לאחר 24 שעות, הנפיחות ממשיכה או גודלת, הקאות ובחילות יתר על המידה, נפרמים התפרים, הכאב עז ולא נשלט ובחום גבוה וצמרמורות.