התחילו לחסוך עכשיו
×

×
banner

לפניכם הסבר מפורט על כל סוגי הצילומים הקיימים ברפואת שיניים בהם צילום פאנורמי, צילום פריאפיקלי, סטאטוס מקביליות, צפלומטרי, נשך, סי.טי ועוד. ללא צילום קשה לאבחן היטב ולתכנן נכונה את ההליך.

השוואת מחירים לטיפולי שיניים

בצעו השוואת מחירים בין 5 רופאי שיניים באזורכם וחסכו בגדול על טיפולי שיניים.

כדי שנוכל להעביר לך את ההצעות
נעביר לך רק הצעות רלוונטיות מאזורך
ייעוץ בחינם, צילומים יקרים בהסדר או ללא עלות וגם אפשרויות מימון מגוונות!!

צילומים ברפואת שיניים

לפניכם הסבר מפורט על כל סוגי הצילומים הקיימים ברפואת שיניים בהם צילום פאנורמי, צילום פריאפיקלי, סטאטוס מקביליות, צפלומטרי, נשך, סי.טי ועוד. ללא צילום קשה לאבחן היטב ולתכנן נכונה את ההליך.

אחד הכלים החשובים ביותר של רופא השיניים הוא צילום המתרפא. על מנת שטיפול שיניים יתוכנן ויבוצע כראוי, זקוק הרופא לצילום עדכני של המתרפא וזאת בהתאם לאופי הטיפול או הבדיקה אותה ירצה הרופא לבצע. ישנם מספר סוגי צילומים המבוצעים לצורך הערכת מצב הפה וקביעת תוכנית הטיפול הכוללים צילום פנורמי, סיטי, נשך וכדומה, במאמר זה נסקור את המשמעות של כל צילום וצילום ועבור איזה טיפול שיניים (השתלות שיניים, השתלת עצם, כתרים, עקירה וכדומה) נדרש לבצע כל צילום.

המלצת המערכת

למרות שהצילום אינו פותר בעיה והוא נועד רק לאבחן ולקבוע את אופי הטיפול ואת מצב המתרפא, החשיבות של ביצוע הצילומים עלולה להיות קריטית. אם רופא השיניים שלכם פותר אתכם מצילומים כגון סיטי או צילום פנורמי לפני השתלות שיניים זה אמור להדליק לכם נורה אדומה. התייעצו עם הרופאים שעובדים איתנו שברוב המקרים מממנים צילומי שיניים יקרים.

 


צילום פנורמי

צילום פנורמי הינו צילום המשקף את מצב הפה והלסתות. בצילום ניתן לראות את השיניים הקבועות, שיני החלב אשר טרם בקעו, את שיני הבינה, הלסתות והחניכיים. מטרות הצילום הן: בדיקת מצב הלסתות והשיניים, איתור שיני חלב אצל ילדים, בדיקת מצב שיני הבינה ומיקומן. צילום פנורמי מתבצע ללא הכנסת מכשירים לחלל הפה. לצורך ביצוע הצילום יש להסיר תכשיטים, שרשראות ועגילים, סיכות, משקפיים וגם שיניים תותבות. צילום פנורמי משמש גם כצילום ראשוני למטרות אורתודונטיות. בצילום פנורמי המצלמה מסתובבת מסביב לפציינט והפילם מסתובב סביב עצמו, כך מתקבלת תמונה רצופה של האזור המצולם. יתרונות בצילום פנורמי הם נוחות והשוואה סימטרית בין צד ימין לצד שמאל. חסרון בולט בצילום פאנורמי הוא חוסר דיוק וקני מידה. המחיר של צילום פנורמי הוא סביב ה - 150 ש״ח.

 


צילום סטאטוס פריאפיקלי

סטאטוס פריאפיקלי משקף את מצב השיניים והחניכיים בפה. בצילום ניתן לראות את שורשי השיניים, את הכותרות ומצב העצם והחניכיים. צילום סטאטוס מתבצע ע”י הכנסת מכשירים פלסטיים בתוספת סרטי רנטגן קטנים לחלל הפה. בכדי לבצע צילום סטאטוס מלא מבצעים 14 צילומים בזויות שונות.

 


צילום סטאטוס מקביליות

צילום סטאטוס מקביליות דומה לצילום סטאטוס פריאפיקלי גם בצורת הביצוע אלא שבצילום זה משתמשים בסרטים מיוחדים על מנת לצלם אזורים קטנים במיוחד בתוספת ל-14 צילומי הסטאטוס הפריאפיקלי. מבצעים 4 צילומי נשך בכדי לראות טוב יותר את מצב החניכיים וכותרות השיניים. צילום סטאטוס מקביליות משמש את רופאי השיניים הכלליים ובעיקר את מומחים לחניכיים (פריודונטים). צילום סטאטוס מקביליות נחשב מדויק יותר מצילום סטאטוס פריאפיקלי.

 


צילום צפלומטרי

בצילום צפלומטרי ניתן לראות גם את העצם (שיניים ולסתות) וגם את הרקמות הרכות (אף וסנטר). צילום צפלומטרי מבוצע בדרך כלל על ידי אורתודונטיים לפני ובמהלך יישור שיניים.

 


תמונות פנים ושיניים אבחנתיות

הצילום אינו צילום רנטגני והוא מתבצע ע”י מצלמת פוטו רגילה או מצלמה דיגיטלית. תמונות פנים ושיניים אבחנתיות נדרשות ע”י הרופאים לצורכים הבאים: יישור שיניים, לפני טיפול אסטטי כגון למינייט או לומינירס (שיטות לציפוי שיניים), לפני טיפול פרותטי ולצורך תיעוד מצב קיים.

צילומים ברפואת שיניים     


צילומי נשך

בצילומי נשך בדומה לצילום סטאטוס פריאפיקלי משתמשים במכשירי פלסטיק וסרטים רנטגניים קטנים לביצוע הצילום. בצילום זה ניתן לראות את מצב סגירת השיניים, את המרווחים בין השיניים ואת מצב החניכיים. צילום נשך הוא צילום צדדי של הגולגולת ובו ניתן לראות את השיניים והלסתות מהצד.

 


צילום C.T

ביצוע אבחנה למימדים ובזוויות שונות, זהו סוג צילום מיוחד שכן לא קיים צילום אבחנתי אחר בו ניתן לקבל או לראות תוצאות בדרך זו, צילום C.T יקר משמעותית מכל סוגי הצילומים האחרים כפי שפורטו והוא נעשה בעיקר כאשר המטופל זקוק להשתלת שיניים וזאת על מנת לקבוע את מיקומו המדויק של השתל או השתלים, גם כאשר יש צורך לבצע הרמת סינוס משתמשים בצילום C.T. צילום C.T הוא צילום רנטגן שנעשה ברמות קרינה נמוכות. במקום פילם ישנו לוח גלאים שמעביר את המידע למחשב שמפענח ויוצר תמונה. הצילומים מבוצעים בסדרה (רצף), כל מספר מ”מ (כפי שקובעים) וכך ניתן לקבל תמונות בפרוסות וגם תמונה תלת ממדית. באמצעות צילום CT ניתן לאבחו רקמות עצם, כלי דם, שומן, גידולים שונים ועוד. עלות הצילום היא כ - 400 ש״ח ללסת אחת.

 


צילום MRI

MRI זוהי שיטת אבחון ללא קרינה וללא פילם. זוהי בדיקה המתבססת על שדה מגנטי בעוצמה חזקה, הגורמת לשינויים מגנטיים ברקמות. שינויים אלו יכולים להיות מורגשים ע”י גלאים שמעבירים למחשב הממיר לתמונה.