התחילו לחסוך עכשיו
×

×
banner

משך ההליך- בהתאם לתופעה ומיקומה
מספר טיפולים- משתנה בהתאם לסוג הטיפול
זמן החלמה- משתנה
תוצאות- זמניות או קבועות

מתאים לכל מי שסובל מרווח בין השיניים הקדמיות הגורם להפרעה למהלך החיים התקין או מטעמים אסתטיים

השוו מחיר לסגירת רווח בשיניים

בצעו השוואת מחירים בין 5 רופאי שיניים באזורכם וחסכו בגדול על טיפולי שיניים.

כדי שנוכל להעביר לך את ההצעות
נעביר לך רק הצעות רלוונטיות מאזורך
ייעוץ בחינם, צילומים יקרים בהסדר או ללא עלות וגם אפשרויות מימון מגוונות!!

רווח בשיניים

משך ההליך- בהתאם לתופעה ומיקומה
מספר טיפולים- משתנה בהתאם לסוג הטיפול
זמן החלמה- משתנה
תוצאות- זמניות או קבועות

מתאים לכל מי שסובל מרווח בין השיניים הקדמיות הגורם להפרעה למהלך החיים התקין או מטעמים אסתטיים

רווח בשיניים הוא מושג רפואי המתייחס לפער בין שתי שיניים סמוכות ומכונה בלעז Diastema (דיאסטמה). לא תמיד רווח בשיניים קדמיות היא תופעה מטרידה, בתרבויות מסויימות הרווח נחשב לנחשק ורצוי, נדגיש בנוסף כי יש אנשים שמוכנים לשלם הרבה כסף עבור יצירת רווח בשיניים קדמיות עליונות אולם ברוב המקרים, ולפחות כאן בישראל, רווח בין השיניים גורם למבוכה רבה. אם הרווח שנוצר הוא אינו בין השיניים העליונות הקדמיות, סביר להניח שכל אחד ירצה לתקנו. לפניכם מאמר שעוסק בסיבות לפתיחת הרווח בין השיניים, שיטות טיפול מקובלות לסגירה וצמצום הרווח בהן ציפוי שיניים במגוון שיטות, טיפול אורתודונטי, השתלות שיניים ועוד. עוד תוכלו לקרוא על פרוגנוזה (אבחנה) וגם מתי כדאי לגשת לרופא השיניים.

המלצת המערכת

ישנן מספר טכניקות לסגירת רווחים בשיניים בהן ציפויי חרסינה, טיפול אורתודונטי, ניתוח פרנקטומי, שתלים ועוד. לכל אחת מהן יתרונות וחסרונות וגם מחיר אחר. התייעצו עם רופא שיניים שידע לבחור ולבצע את הטכניקה המתאימה ביותר עבורכם. אם הרופא אינו מנוסה בכל השיטות, יתכן שהייעוץ לא יהיה אובייקטיבי! בחרו בקפידה את הרופא שלכם, התחילו כאן, עכשיו!

 


הסיבות לרווח בשיניים

רווח בשיניים הוא מרווח או פער בין שתי שיניים, הוא מופיע בעיקר ביו שתי השיניים הקדמיות העליונות, אך הוא יכול להתקיים בין כל זוג שיניים. להלן סיבות בולטות ליצרת הפער בין השיניים:

גודל עצמות הלסת - חוסר התאמה בין המידות בעצמות הלסת וגודל השיניים עלולים לגרום גם לרווח גדול מידי בין השיניים וגם לצפיפות יתר.

שן חסרה או שן קטנה - מרווחים בין השיניים עלולים להתפתח גם בגלל גורמים אחרים כמו שן שחסרה או שן קטנה. תופעה זו שכיחה יותר בשיניים הצדדיות החותכות (השיניים הסמוכות לשתי הקדמיות), מה שעלול לגרום למרווח מרכזי בין שתי השיניים הקדמיות.

גדילת הפרנום - מרווח עלול להיווצר עקב גדילת יתר של פרנום השפתיים שהוא הרקמה שיוצאת מהשפה העליונה את החניכיים מעל שתי השיניים הקדמיות. ישנם מקרים בהם פרנום השפתיים ממשיך לגדול ועובר אל בין השיניים וחוסם את הסגירה הטבעית ביניהן.

מנהגים נלוזים - גם מנהגים נלוזים כמו מציצת אצבע ודחיפת הלשון מוציאים את השיניים החוצה וגורמים למרווח.

רפלקס אכילה ולשון דוחפת - מרווח בין השיניים יכול להיווצר בגלל רפלקס אכילה שגוי כאשר הלשון לוחצת על גג הפה בזמן הבליעה. ישנם אנשים שמפתחים רפלקס שונה אחר הידוע כלשון דוחפת (Tongue thrus). בזמן הבליעה, הלשון לוחצת על השיניים הקדמיות אשר במשך הזמן הן נדחפות פנימה וגורמות לפערים בשיניים.

מחלות חניכיים - מחלות חניכיים גורמות לאיבוד עצם שתומכת בשן, אצל אנשים שאיבדו עצם, השיניים משתחררות ותנועת השיניים היא גורם נוסף למרווח שנוצר. אצל ילדים, יכול להיווצר רווח זמני בשיניים, אך כאשר שיני החלב נושרות, רוב המרווחים בין השיניים נסגרים כאשר צומחות השיניים הקבועות ומגיעות למצבן הסופי.

 


פעולות שעשויות למנוע את הרווח

חשוב להדגיש כי לא כל רווח ניתן למנוע, לדוגמא, אם הרווח נוצר עקב שן חסרה או עקב אי התאמת השן ללסת, לא ניתן יהיה למנוע את המרווח. יחד עם זאת, שמירה על חניכיים בריאות היא נקודה מרכזית בבריאות הפה, העברת חוט דנטאלי וצחצוח יעזרו לשמור על החניכיים וימנעו מחלות שגורמות לאובדן עצם שזו אחת מהסיבות שבגללן נוצר הרווח. אנשים שסובלים “מלשון דוחפת” יכולים ללמוד לבלוע את המזון כאשר הם דוחפים את הלשון כלפי מעלה כנגד גג הפה. גמילה מהמנהג הנלוז הזה יכולה למנוע את התרחבות המרווח שבין השיניים. בכל מקרה, ביקור אחת לתקופה במרפאת השיניים עשוי לאתר בעיות שעלולות להוביל לרווח בשיניים, ״תפיסת״ הבעיה והטיפול בה בזמן עשוי למנוע את המרווח לכן ההמלצה היא להיבדק כל חצי שנה.

 


איך סוגרים רווח בשיניים?

גשרים ליישור שיניים - קיבוע גשרים שמזיזים את השיניים ומאחדים אותן הם פתרון מקובל לרווח בין השיניים. לעיתים, מבצעים יישור שיניים מלא על שתי הלסתות על מנת שכל השיניים בפה יזוזו למרות שהרווח בכלל עשוי להופיע באזור שלכאורה אינו מצריך טיפול בכל קשת השיניים.

שימוש בכתרים שלא על בסיס מתכת - במידה והשיניים ליד שתי החותכות הקדמיות קטנות מידי, הרופא עשוי להציע הרחבת שיניים ע״י שימוש בכתרי חרסינה, הטיפול היקר יותר יבוצע בעזרת כתרים ללא מתכת בהם כתרי זירקוניה שנחשבים לאסתטיים במיוחד.

ציפויי חרסינה וציפוי קומפוזיט - פתרון פופולרי לסגירת רווחים בין השיניים מבוצע ע״י ביצוע ציפוי לארבע עד שמונה השיניים הקדמיות. ישנן מספר שיטות חדשניות ואיכותיות, הבולטות שבהן הן שיטת הלמינייט וטכניקת הלומינירס. בשיטות הללו, מדביקים עלי חרסינה (פורצלן) על השיניים לאחר שאלו עברו עבודת הכנה מיוחדת. מדובר בהליך קצר יחסית, שאורך כשני מפגשים ואשר מסתיים תוך שבוע, לאחריו לא יפסיקו להחמיא לכם! ניתן גם לצפות את השיניים ולסגור את הרווח שנוצר בינהן על ידי שימוש בחומר בשם קומפוזיט, סוג של סתימה לבנה שניתן להתאימה לצבע השיניים הסמוכות.

ניתוח פרנקטומי - בהנחה והמקור ברווח שנוצר בין השיניים מגיע מפרנום שפתיים רחב, ניתן להסיר את הפרנום על ידי ניתוח פרנקטומי. אם הניתוח מבוצע בגיל צעיר, המרווח יסגר מאליו. אם הוא הניתוח מבוצע בגיל מאוחר יותר או אצל מבוגרים, סוגרים את הפער על ידי גשר.

טיפול פריודנטלי - במקרים של רווח בשיניים הנגרם עקב מחלות חניכיים הרי שטיפול פריודנטלי הוא צו השעה. כאשר משקמים את בריאות החניכיים, אפשר להשתמש בגשר לצמצום המרווח שבין השיניים.

שתלי שיניים - בשתלים משתמשים כאשר המרווח שנוצר נגרם עקב עקירה או אובדן שן. משתילים לרוב סוג של בורג העשוי לרוב מטיטניום ועליו ״בונים״ שן מלאכותית (מבנה וכתר).

 


מתי צריך לפנות לרופא שיניים?

לרווח בשיניים שנוצר בגלל חוסר התאמה בינן לבין הלסת אין סימפטומים, רווח שנוצר בגלל “לשון דוחפת” או מחלות חניכיים נוטה להתפשט ולגדול עם הזמן. השיניים עלולות להתרופף ולגרום לאי נוחות או לכאבים במיוחד בזמן לעיסה או אכילה. רווח בין השיניים אפשר להרגיש בזמן הצחצוח או כאשר מנקים עם חוט דנטאלי. במידה ומבחינים ברווח, חשוב להיפגש עם רופא השיניים. הרופא יאבחן בדיוק ממה נובע הרווח וידע להפנות במקרה הצורך את המטופל לרופא המתאים (אורתודנט, כירורג פה ולסת או פריודונט). המלצת משרד הבריאות היא שכל ילד החל מגיל 7 יעבור בדיקה אצל אורטודנט. הטיפול ברווח, במידת הצורך, מתקיים לרוב מיידית.

 


לאחר הטיפול ברווח בשיניים

פְּרוֹגְנוֹזָה (ראייה לעתיד) - סגירת רווח בשיניים יכולה להתבצע כאמור במגוון שיטות, אם הסגירה מבוצעת בטיפולים אורתודנטיים למשל או באמצעות שיטות אחרות לתיקון שיניים, הרווח בין השיניים ברוב המקרים נשאר סגור לפרקי זמן ארוכים אולם הוא עלול לחזור שוב, כדי למנוע מהמרווח לחזור על עצמו, יש להרכיב מְשָׁרֵת או מאחז שיניים כפי שיורה האורתודנט, יתכן גם כי הוא יצמיד סד לחלק האחורי של השן האחת לשנייה, עם קומפוזיט (שרף) ויקשור אותם כדי למנוע תזוזה. כדאי לבקר את הרופא על בסיס תקופתי קבוע כדי לבדוק ולוודא שהעבודה שבוצעה על הרווח נמצאת במצב טוב.