התחילו לחסוך עכשיו
×

×
banner

משך ההליך- עד שעה
מספר טיפולים- בהתאם לנסיגה
זמן החלמה- מספר ימים
תוצאות- זמניות או קבועות

הטיפול בנסיגת חניכיים מתאים לכל מי שסובל מחשיפת פני שורש השן עקב נדידת עילית רקמות החניכיים שתוצאותיה עלולות לגרום לאובדן שיניים

השוו מחיר לטיפול בנסיגת חניכיים

בצעו השוואת מחירים בין 5 רופאי שיניים באזורכם וחסכו בגדול על טיפולי שיניים.

כדי שנוכל להעביר לך את ההצעות
נעביר לך רק הצעות רלוונטיות מאזורך
ייעוץ בחינם, צילומים יקרים בהסדר או ללא עלות וגם אפשרויות מימון מגוונות!!

נסיגת חניכיים | טיפול בנסיגת חניכיים

משך ההליך- עד שעה
מספר טיפולים- בהתאם לנסיגה
זמן החלמה- מספר ימים
תוצאות- זמניות או קבועות

הטיפול בנסיגת חניכיים מתאים לכל מי שסובל מחשיפת פני שורש השן עקב נדידת עילית רקמות החניכיים שתוצאותיה עלולות לגרום לאובדן שיניים

אחת מהדאגות האסתטיות הנפוצות בכל הקשור לרקמות החניכיים היא נסיגת חניכיים. נסיגת חניכיים פירושה חשיפת פני שורש השן עקב נדידת עילית רקמות החניכיים. במקרים בהם לא מטפלים בתופעה בזמן ולעיתים כאשר הנסיגה חריפה, היא עלולה לגרום לאובדן שיניים. נסיגת רקמות השיניים השוליות, גורמת לרגישות (חום או מגע), לבעיות אסתטיות ולריקבון בשיניים. נסיגת חניכיים היא תופעה הפוגעת כמעט בכל הגילאים וברמות חומרה שונות. המרחק בין קו האמייל לשורש השן (CEJ) שנחשף עקב הנסיגה, קובע את מדרג הנסיגה. הנסיגה עשויה להיות תוצאה של מחלת חניכיים, דלקות, העברה לא נכונה של חוט דנטלי, צחצוח אגרסיבי, יחס מנשך שגוי ושורשים דומיננטיים. נסיגת חניכיים יכולה להופיע נקודתית או כללית, ולהתרחש עם או בלי אובדן הרקמות הקושרות.

המלצת המערכת

ניתן למנוע נסיגת חניכיים ע"י שמירה על היגיינת הפה - שימוש יומיומי במברשת שיניים וחוט דנטלי יעשו 90 אחוז מהעבודה. אנשים שמייצרים כמויות אבנית רצוי שישתמשו במשחת שיניים שמכילה פירופוספט המונעת היווצרות פלאק ואבנית. אם נוצרה כבר אבנית, אפשר להרחיקה רק בטיפול מונע ומקצועי אצל השיננית.

 


מהי נסיגת חניכיים?

נסיגת חניכיים המכונה בעגה המקצועית רצסיה, היא מצב שבו החניכיים נסוגים ממקומם על גבי השיניים כך ששורשי השיניים נחשפים. מדובר בתופעה שמתלוות אליה רעות חולות כגון הרס הרקמות התומכות בשיניים, הרס העצם בלסת, פגיעה בכותרת השן ובשלבים המתקדמים שלה אף לאובדן שיניים מוחלט. אובדן הקושרות מתרחש בתקופות התפרצות פעילה ולאחר תקופת הפוגה. לעיתים, התפרצויות אלו מתקדמות ללא כאב ולכן הן גם אינן מתגלות אלא על ידי אבחון מקצועי. מכל מקום, מה שגורם למטופל לסור אל מרפאת השיניים הוא המראה האסתטי והלא סימפטי שנגרם כתוצאה מנסיגת החניכיים או סימנים אחרים בהם ניתן להבחין כגון: דימום חניכיים, חניכיים אדומים, נדידת שיניים, שיניים בולטות, בָּאֶשֶׁת, רווח בין השיניים ועוד.

 


הגורמים לנסיגת חניכיים

למרות שרבים נוטים לחשוב כי נסיגת חניכיים היא הפרעה שמתרחשת רק בגיל מאוחר אין זה נכון לחלוטין! נסיגה עלולה להתרחש כבר משנות השלושים המוקדמות ובמקרים מסוימים אף לפני כן. ישנן סיבות וגורמים רבים שעלולים להוביל לנסיגה, סיבות אלו כוללות מצב בריאותי בעייתי שמתמשך, חוסר בהיגיינת שיניים נאותה, עישון כבד, צחצוח שיניים ברוטאלי, מיקום לא שגרתי של השיניים בפה, לחצים כבדים על חלל הפה ואזור החניכיים, שיניים תותבות שלא הותאמו היטב (בעיקר הדברים אמורים לגבי תותבת נשלפת), קעקועים על השפה, שינויים הורמונאליים לאורך השנים אצל נשים בגיל ההתבגרות, במחזור ובהריון, מיקום לא נכון של כתרים, גביעי שיניים וסתימות אף הם עלולים להחמיר את הנסיגה ע״י גירוי החניכיים. גם עששת ואבנית הממוקמת מתחת ומעל לחניכיים וגם שטיפות פה תכופות עלולות לגרום לבעיות שיניים שונות ולקדם את הנסיגה.

 


מה עושים?

טיפול בנסיגת חניכיים הוא הכרחי, ולא רק כדי להרגיע כאבי שיניים או לטפל במטרדים אסתטיים להם גורמת הנסיגה. הטיפול בראש ובראשונה בא להגן על בריאות השיניים ו״להציל״ שיניים מנשירה! הטיפול יכלול עבודות צחצוח שונות, ניקוי שיניים עמוק ומקצועי וטיפול כירורגי שמשקם חניכיים רעועות. יש לאבחן את הנסיגה מוקדם ככל שניתן וזאת כדי להימנע מטיפולים מורכבים כגון השתלת חניכיים המבוצעת רק במצבים קיצוניים יחסית. על הטיפולים מנצח הפריודונט - רופא מומחה למחלות חניכיים. המומחה יעריך תחילה את רמת הנסיגה, יקבע את אופי הטיפול הדרוש ולבסוף כמובן יבצע אותו.

נסיגת חניכיים | טיפול בנסיגת חניכיים     


טיפול פרנקטומי לנסיגת חניכיים

אם הנסיגה היא יחסית קלה, יבצע המומחה ניתוח פרנקטומי. פרנקטומי הוא תהליך כירורגי שמסיר את הפרנום, כולל את החיבורים לעצמות שמתחת. הליך מסוג זה מבוצע גם כדי לתקן מרווח חריג בין שתי שיניים חותכות, עליונות ומרכזיות. ההליך כולל חיתוך ראשוני שמקיף את הפרנום, הסרת משולש הפרנום, הפרדת הסיבים הקושרים מהעצמות מתחתיהן ותפירת הרירית למצבה הקודם. קראו עוד ובהרחבה על פרנקטומי

 


ניתוחים כירוגיים לטיפול בנסיגת חניכיים

תיקון נסיגת חניכיים מבוצע גם ע”י ניתוח. ישנן שלוש דרכים לבצע את הניתוח וזאת בהתאם לסוג הרקמות שמכסות את המקום הנגוע. הדרך הראשונה בתיקון נסיגת החניכיים היא שימוש ברקמות סמוכות, הגורם שמגביל את השיטה הזו הוא כמות רקמות החניכיים הזמינה אשר תספיק להשלמת הניתוח, לרוב הרקמה מספיקה לכסות שן אחת. הדרך השנייה היא שימוש ברקמות שנמצאות בגג הפה (חיך), טכניקה זו משמשת לכיסוי נרחב יותר של שטח טיפול בגלל שפע רקמות תורמות. החיסרון הוא שקיימים שני אזורי ניתוח (מושתל ותורם), מה שמכפיל את אי הנוחות שנגרמת למטופל לאחר ההליך.

הדרך השלישית היא השתלת אלודרם. רקמות האלודרם, שהוא חומר חיצוני הדומה לרקמות שנלקחות מהמתרפא עצמו. רקמות האלודרם אינן מוגבלות לכמות. האלודרם נכנס לשימוש בשנת 1994 והחל את דרכו כמשקם כוויות ראש וצוואר בניתוחים פלסטיים. בטכניקה זו, הרקמות נמתחות וממולאות לתוך כיס בו הרקמות שמעליהן מגנות על הרקמות החדשות. החניכיים מוחזרות לאחר מכן למקומן ונתפרות בעזרת תפרים מיוחדים המוסרים לאחר מספר חודשים. זוהי טכניקת ניתוחית פחות מכאיבה המאפשרת תוצאות נהדרות. עוד על הניתוח להשתלת חניכיים

 


לאחר הניתוח

לאחר הניתוח יינתנו הוראות מחמירות שיש למלא בקפידה בכדי למנוע זיהום באזור ההשתלה. הטיפול שלאחר הניתוח יכלול אנטיביוטיקה ומרשם לשטיפת פה למניעת דלקות. בנוסף, אנשים שנוטלים סטרואידים יצטרכו להשתמש בקרח למשך 10 דקות עם הפסקה לעשר דקות וחוזר חלילה למשך 24 השעות הראשונות כדי למנוע נפיחות. ישנם אנשים שיזדקקו לאספירין נגד כאבים כדי למנוע דימום באזור הניתוח, מתרפאים אלו יוגבלו בפעילות הפיזית, יחול עליהם איסור ללעוס עם השיניים במקום הניתוח ולהימנע מעישון למשך מספר שבועות.