התחילו לחסוך עכשיו
×

×
banner

משך ההליך- כחצי שעה
מספר טיפולים- בדרך כלל אחד
זמן החלמה- אין
תוצאות הטיפול- זמניות

כמעט כולנו סובלים מעששת, חשוב מאוד למנוע אותה בשלבים הראשונים להופעת הריקבון כדי להגן על השיניים מפני נשירה או עקירת השיניים

השוו מחירים לטיפול בעששת

בצעו השוואת מחירים בין 5 רופאי שיניים באזורכם וחסכו בגדול על טיפולי שיניים.

כדי שנוכל להעביר לך את ההצעות
נעביר לך רק הצעות רלוונטיות מאזורך
ייעוץ בחינם, צילומים יקרים בהסדר או ללא עלות וגם אפשרויות מימון מגוונות!!

עששת שיניים

משך ההליך- כחצי שעה
מספר טיפולים- בדרך כלל אחד
זמן החלמה- אין
תוצאות הטיפול- זמניות

כמעט כולנו סובלים מעששת, חשוב מאוד למנוע אותה בשלבים הראשונים להופעת הריקבון כדי להגן על השיניים מפני נשירה או עקירת השיניים

עששת שיניים (חורים בשיניים) היא היווצרות אזורים רקובים בשיניים שהם תוצאה של תהליך הממיס בהדרגה את הציפוי החיצוני הקשה בשן (אמייל) שמתקדם אל החלק הפנימי בשן. עששת נמנית יחד עם מחלות חניכיים כאחד מהתחלואים הנפוצים ביותר בבני האדם. אם עששת בשיניים אינה מאובחנת בזמן ומטופלת כראוי ע”י רופא שיניים, היא ממשיכה להתפתח. בסופו של דבר, עששת בלתי מטופלת מוליכה לאובדן השן! לפניכם הסבר אודות הסיבות להופעת עששת וגם חלוקה של סוג הריקבון שהעששת בשיניים גורמת. בהמשך תוכלו לקרוא כיצד ניתן לאתר את העששת בשיניים הרבה לפני שהכאב הקשים ממנה מופיעים.

טיפ מנצח

לא כל כאב שיניים הוא עששת או חור בשן שמצריך טיפול בשיניים! אולם לא צריך להמתין לכאבים, חשוב שתיבדקו אחת לתקופה של חצי שנה על מנת למנוע כאבים מיותרים המתחילים להופיע כאשר העששת מגיעה לדנטין. הבדיקה היא קצרה וכוללת גם טיפול שיננית, מומלץ לא לוותר על ביקור אצל הרופא, העששת כפי שאתם יודעים עלולה להרוס במצבים מסויימים את כל השיניים בפה!

 


הסיבות לעששת שיניים

עששת בשן מתפתחת כתוצאה מצירוף של מספר גורמים: שן מועדת לריקבון, נוכחות חיידקים המייצרים חומצה וזמינות מזון המאפשר את התרבות החיידקים. שן מועדת לעששת היא שן שכמות הפלואוריד בתוכה מועטה יחסית, או שן עם בליטות, עם חריצים עמוקים או עם סדקים הצוברים רובד חיידקי (פלאק - אוסף החיידקים המצטברים על השיניים). הפה מכיל הרבה מאוד חיידקים, אבל רק סוגים מסויימים גורמים לריקבון.

 


עששת שיניים וריקבון

ריקבון שיניים מתפתח בצורות שונות ובהתאם למיקומו בשן. ניתן לחלק את סוג הריקבון בשיניים לארבע:

עששת שטח פנים חלק - ריקבון מסוג זה ניתן לטיפול ומצב הריקבון הפיך שכן הוא מתפתח בצורה איטית ביותר. החור בשן מתחיל כנקודה לבנה שבה החיידקים ממיסים את מלחי הסידן שבציפוי האימייל. התפתחות חורים מתחילה לרוב בגיל 20 עד 30.

עששת בשקעים ובחריצים - סוג זה של עששת מתפתח בשיניים קבועות בגיל ההתבגרות ונוצר בחריצים הצרים על משטח הלעיסה ובצד הלחי של השיניים הטוחנות. העששת בשקעים ובחריצים מתפתחת במהירות. אזורים אלו בעיתייים וקשים לניקוי מאחר והחריצים צרים מזיפי מברשת השיניים איתה אמורים להגיע לאזורים הנגועים.

עששת השורש - ריקבון השורש מתחיל ברקמה דמוית העצם המכסה את שורש השן (מלט השן), אשר נחשף, בדר”כ כתוצאה מנסיגת חניכיים אצל אנשים לאחר גיל העמידה. עששת השורש נובעת לעיתים קרובות מהקושי לנקות את אזורי השורש ומתפריט עתיר סוכרים. הטיפול בריקבון השורש הוא הקשה ביותר למניעה.

עששת בציפוי האימייל - השכבה החיצונית הקשה של השן מתפתחת באיטיות. לאחר שהעששת חודרת לשכבה השנייה בשן, המכונה דנטין השן (שינן שהוא חומר השן הרך והעמיד פחות) הריקבון מתפשט במהירות רבה ונע לעבר מוך השן, החלק הפנימי ביותר בשן, המכיל את העצבים ואת כלי הדם. חדירת עששת לציפוי האימייל יכולה להימשך שנתיים ואפילו שלוש שנים, המעבר מהדנטין אל מוך השן מהירה הרבה יותר ואורכת פחות משנה ולכן עששת שורש השן המתחילה בדנטין יכולה להרוס חלק גדול ממבנה השן בפרק זמן קצר יחסית!

עששת שיניים     


כיצד מאתרים עששת שיניים?

לא כל כאב שיניים הוא עששת או חור המצריך טיפולי שיניים! כאבי שיניים עלולים להופיע כתוצאה משורשים חשופים אך לא רקובים, כאשר לועסים בצורה חזקה ומופרזת או כאשר השיניים סדוקות. גודש בסינוסים יכול להפוך את השיניים העליונות לרגישות. לרוב, חור בציפוי האימייל אינו גורם לכאב שיניים.

הכאבים מתחילים לרוב כאשר העששת מגיעה לדנטין. תחושת הכאב נלוות לשתיית משקה קר או כאשר אוכלים מתוק. במצבים מסוג זה ניתן לקבוע ברמת וודאות גבוה כי מוך השן טרם נפגע! אם מטפלים בחור שנוצר בשלב זה ניתן בדרך כלל להציל את השן. חור המתקרב למוך השן, או מגיע אליו מחולל נזק בלתי הפיך. כאשר חיידקים חודרים למוך השן, הכאבים עשויים להיפסק באופן זמני אולם שעות עד ימים ספורים לאחר מכן, השן נעשית רגישה בזמן הלעיסה מאחר והדלקת והזיהום מתחיל להתפשט עד לשורש וגורם להתפתחות מוגלה (מורסה).

מניעת עששת שיניים צריכה להתבצע בבדיקות תקופתיות אצל רופא שיניים, מומלץ להיבדק אחת לשישה חודשים, במהלך הבדיקות מגשש רופא השיניים בעזרת כלים דנטליים כדי לבדוק האם השיניים רגישות ורכות ולעיתים נלווים לכך צילומי שיניים.