התחילו לחסוך עכשיו
×

×
banner

משך ההליך- בין חצי שעה לשלוש שעות
מספר טיפולים- לרוב אחד
זמן החלמה- מספר ימים
תוצאות- קבועות

סדציה או טיפולי שיניים בהרדמה כללית יתאימו לילדים ומבוגרים הסובלים מחרדה דנטלית ופחד מפני רופא שיניים

השוואת מחירים לטיפולי שיניים

בצעו השוואת מחירים בין 5 רופאי שיניים באזורכם וחסכו בגדול על טיפולי שיניים.

כדי שנוכל להעביר לך את ההצעות
נעביר לך רק הצעות רלוונטיות מאזורך
ייעוץ בחינם, צילומים יקרים בהסדר או ללא עלות וגם אפשרויות מימון מגוונות!!

פחד מרופא שיניים

משך ההליך- בין חצי שעה לשלוש שעות
מספר טיפולים- לרוב אחד
זמן החלמה- מספר ימים
תוצאות- קבועות

סדציה או טיפולי שיניים בהרדמה כללית יתאימו לילדים ומבוגרים הסובלים מחרדה דנטלית ופחד מפני רופא שיניים

פחד מרופא שיניים מוגדר כפוביה תמידית ולא נורמלית. פוביה זו מכונה גם דנטופוביה או חרדה דנטלית וסובלים ממנה על פי הערכות שונות 2 מכל 4 מטופלים. הדעות בנוגע להתהוות הפחד חלוקות, יש כאלו הטוענים כי הפחד הוא הגיוני ויש הטוענים שלא. מאחר ובאופן כללי הדנטופוביה מופיעה עקב התנסות דנטלית רעה בעבר, אפשר לטעון כי הפחד מפני רופאי השיניים הוא מוצדק ורציונלי, לכך יש להוסיף אלמנטים מלחיצים נוספים כגון מכשירים המייצרים רעשים לא נעימים, מכשירים חדים ומאיימים, ריח בעייתי עבור מטופלים מסוימים ועוד. הפחד מרופא השיניים הוא חרדה קיצונית שגורמת למפוחד שלא להתייצב במרפאת השיניים בכל מחיר. גם המחשבה על רופא שיניים מעוררת חרדה דנטלית והיא אף עלולה להוביל לדיכאון פסיכולוגי.

המלצת המערכת

מעוניינים בטיפול שיניים ללא כאבים? מפחדים מהרופא ולכן מבריזים מתורים? טיפולים לסובלים מחרדה דנטלית יפיגו את החשש ויאפשרו לכם לסיים עם הכל בהרדמה כללית או בסדציה מבלי שתרגישו כי עברתם טיפול. מומלץ רק שתודאו כי למרפאה יש את כל האישורים לביצוע ההרדמה, אין הרבה מרפאות כאלה בישראל, אצלנו תוכלו לאתר אותן ע״י השארת פרטים באתר.

 


מאפייני הפחד

הפחד מרופא השיניים (אודונטופוביה) הוא פחד ייחודי בדומה לסוגי פחדים ספציפיים שונים אחרים (פחד מעכבישים למשל - המכונה ארכנופוביה, פחד מפני טיסות וכדומה). על פי ההבחנה הסטטיסטית של אי סדרים מנטאליים (DSM-IV), הקריטריונים של פחדים ייחודיים כוללים: פחד ניכר ומתמיד של מצב או נושא ייחודי שהוא מעבר לרגיל והוא אינו הגיוני, חרדה דנטלית מיידית כתגובה לחשיפה לגירוי מפחיד שעלול ליצור התקפי פאניקה, הכרה שהפחד הוא חריג ולא הגיוני, מניעת המצב שמייצר חרדה. הפוביה משפיעה על התפקוד הנורמאלי והיא אף כאמור עלולה לגרום לדיכאון.

 


מהו הפחד?

ההערכה היא שכ- 50% מכלל האוכלוסייה עלולים להרגיש בלחצים נפשיים או בחרדות מסוימות במהלך הביקור במרפאת השיניים. כ- 33% סובלים מפחדים וכ- 12% פוחדים מרופא השיניים מה שגורם בדרך כלל לדחייה או חמור מכך לביטול הביקור במרפאה ולהחמרה נוספת בבעיות הפה והשיניים, עובדה שרק מגבירה את רמת החרדה והלחצים. חשוב לאבחן את מקור הפחד, האם הוא מפני רופא השיניים או האם הוא נגרם עקב חרדה דנטלית שכן הטיפול בכל אחת מהפוביות שונה.

הפחד נוצר רק במהלך הטיפול, וכאשר הוא נוצר, הפציינט בדרך כלל יכשיל ויקשה (לא בכוונה כמובן) על עבודת הרופא. לעומת זאת, חרדה דנטלית מופיעה עוד הרבה לפני הטיפול, רק המחשבה המקוננת בלב המטופל על הליכה למרפאה והזיכרון על דברים שקשורים להליך גורם לחרדה המובילה לידיים שרועדות, דפיקות לב מהירות (טכיקרדיה), הזעה פתאומית, קשיי נשימה וכאבי בטן. במהלך הטיפול עצמו, הפחדים שתוקפים את המטופל נגרמים בעיקר בגלל המזרק והמחט המאיימת הדרושה להרדמה מקומית ועקב הרעש שמייצרת הטורבינה המורכבת על המערכת הפניאומאטית המאפשרת סיבובים מהירים.

פחד מרופא שיניים     


מה גורם לפחד?

כל הפחדים הללו הם גירויים שעלולים להוות איום או סכנה שתגרום להפרעה למהלך הטיפול עד לשלב בו המטופל ימנע מלהתייצב כלל לטיפול, בכך הוא מעצים את הבעיה ומייצר מעין מעגל קסמים של התדרדרות מתמשכת ומתקדמת בבריאות הפה והשיניים. מה שהתחיל בפחד, עלול להפוך לפוביה עם אלמנטים של פאניקה כלפי רופא שיניים. הגורם הנפוץ ביותר לפאניקה כלפי הרופא הוא אירוע עבר טראומטי (במיוחד במהלך הילדות). אותה תחושת פחד בדרך כלל שונה בין מטופל למטופל, אותו התהליך בדיוק עלול לגרום לתוצאות שונות עבור שני אנשים אחרים. פחד מרופא שיניים עובר גם לעיתים בירושה, מחקר אוניברסיטאי הראה כי פחדים שהתפתחו במרפאות השיניים לילדים התרחשו עקב פחדים שהועברו על ידי ההורים.

 


כיצד אפשר לגרש את הפחד?

דרכי ההתמודדות בפחדים נחלקות לשלושה:

מה עומד להתרחש - כדי להתגבר על הפחד ועוד לפני שהטיפול מתחיל, רופא השיניים יפרט מה בדיוק עומד להתרחש בטיפול שלב אחר שלב, זה הרגע לשאול שאלות לגבי כמה זמן נמשך ההליך וגם האם זה עומד לכאוב. הרופא גם יסקור את הבעיה שהוא עומד לפתור. גם לאחר שהטיפול יחל, הרופא יידע את המטופל לגבי מה שהוא עומד לבצע כגון “עכשיו אני מנקה את פנים השן עם הגרדת, בבקשה לא להזיז את הלשון”.

טכניקות הרדמה מתקדמות - דרך נוספת להתמודד עם פחדים באה לידי ביטוי בפתרונות הרדמה מתקדמים. אחד מהפתרונות הוא סדציה. בסדציה, שהיא שיטת הרדמה מקובלת, המטופל נמצא במצב נינוח ורגוע הדומה לחלום כך שתחושות הפחד נעלמות כליל. ההרגשה במהלך הטיפול דומה לשינה כאשר המטופל אינו חש שהזמן חולף (טיפול של שלוש שעות יכול להיראות לו כמו 10 דקות). ניתן גם לבצע טיפולי שיניים תחת הרדמה כללית ומלאה במצבים בהם הפוביה ממש משתלטת על המטופל ובעיקר כאשר מדובר במקרים מורכבים בדומה לסדציה.

סביבת עבודה נינוחה - דרך נוספת להתמודדות עם פחדים היא הקניית הרגשה נינוחה במרפאה. ישיבה נוחה בסלון ההמתנה היא מימד חשוב להורדת רמת הפחד מרופא שיניים, וחשוב שהרופאים יוודאו שאכן המטופל אכן נינוח לפני תחילת הטיפול. פעולות התורמות להרגעת המטופל יכולות להיות חדר המתנה רגוע עם המתנה קצרה לרופא, מוזיקה מרגיעה במהלך הטיפול, אטמי אוזניים, מסכה לכיסוי אוזניים וכדומה.