התחילו לחסוך עכשיו
×

×
banner

משך ההליך- בהתאם לשיטה
מספר טיפולים- בהתאם לטכניקת הטיפול
זמן החלמה- מהיר יחסית
תוצאות- זמניות או קבועות

מתאים לאנשים שיש להם בעיות בשרירי הלעיסה או במפרק הלסת בדרך כלל מתאימים לטיפול TMJ

השוו מחיר לטיפול במערכת הלסת

בצעו השוואת מחירים בין 5 רופאי שיניים באזורכם וחסכו בגדול על טיפולי שיניים.

כדי שנוכל להעביר לך את ההצעות
נעביר לך רק הצעות רלוונטיות מאזורך
ייעוץ בחינם, צילומים יקרים בהסדר או ללא עלות וגם אפשרויות מימון מגוונות!!

קליק במפרק הלסת TMJ

משך ההליך- בהתאם לשיטה
מספר טיפולים- בהתאם לטכניקת הטיפול
זמן החלמה- מהיר יחסית
תוצאות- זמניות או קבועות

מתאים לאנשים שיש להם בעיות בשרירי הלעיסה או במפרק הלסת בדרך כלל מתאימים לטיפול TMJ

הפרעות במפרק הלסת ובשריר נקראות TMJ) Temporomandibular joint) והם קבוצת תנאים שגורמים לכאב ולחוסר תפקוד של מפרק הלסת והשרירים השולטים על תנועות הלסת. מעריכים כי 4% מכלל האוכלוסייה בעולם המערבי סובלת מהפרעות במפרק והתופעה שכיחה יותר אצל נשים מאשר בגברים. אצל רוב האנשים הכאב שנוצר במפרק הלסת אינו סימן לבעיה רצינית, ולמעשה אי הנוחות במצב זה היא אקראית וחולפת כאשר לעיתים קרובות היא מתרחשת במחזוריות. הכאב בדרך כלל חולף עם טיפול או בלי, אך ישנם אנשים שמפתחים סימפטומים משמעותיים לתקופה ממושכת. המחקרים כיום מחפשים תשובות לגורמים למצבים אלו ולדרכי הטיפול בהם. עד שיהיו הוכחות וראיות מדעיות לבטיחות ויעילות הטיפולים, חשוב להימנע מתהליכים אשר עשויים לגרום לשינויים קבועים במנשך או בלסת.

המלצת המערכת

סובלים מהפרעות במערכת הלעיסה שנגרמות כתוצאה מבעיות מנשך, מפרק הלסת ושרירי פנים סביבתיים? חשוב שתדעו כי מרבית הרופאים אינם מסוגלים לאתר את הבעיה שגורמת לכאבים. התייעצו עם המומחים שלנו שידעו לאתר את מקור הכאב ולהתאים את הטיפול הנחוץ.

 


מהו TMJ?

עצם מפרק הלסת מחוברת ללסת התחתונה, לעצם שנמצאת בצד הפה ונקראת העצם הרכה (Temporal). בגלל שהמפרקים גמישים, עצם הלסת יכולה לנוע בקלות למעלה ולמטה ומצד אל צד, מאפשרת את הדיבור, לעיסה ופיהוק כאשר השרירים הקיימים מסביב למפרק הלסת שולטים על המיקום והתנועה. כאשר פותחים את הפה, הקצוות העגולים בלסת התחתונה הנקראים עֱלִי, גולשים לאורך גומחת מפרק העצם הרכה, העֱלִי גולש חזרה את מקומו המקורי כאשר סוגרים את הפה.

כדי לשמור על תנועה חלקה, ישנו דיסק רך בפנים שנמצא בין העֱלִי והעצם הרכה. הדיסק הזה בולם זעזועים למפרק הלסת בזמן הלעיסה ומתנועות אחרות. מפרק הרכה שונה משאר מפרקי הגוף, השילוב בין הציר ותנועות ההחלקה עושה את המפרק הזה לאחד המסובכים ביותר בגוף. בנוסף, הרקמות שעל מפרק הרכה שונים ממפרקי מסבי עומס אחרים כמו הברך או המותניים. בגלל התנועה המורכבת הזו והתפקוד הייחודי, עצם הלסת והשרירים ששולטים עליה עשויים להוות אתגר רציני גם למטופל וגם לנותני הטיפול הרפואי כאשר מתחילות הבעיות.

 


מהן ההפרעות TMJ?

כיצד מפרק הלסת והפרעות בשרירים מתפתחים? אף אחד לא יודע. הסימפטומים מחמירים עם הזמן וגם הסיבה לכך אינה ברורה. תופעת ה - TMJ חולפת לרוב האנשים לאחר שבועות או חודשים, לאחרים המצב גורם לכאבים ממושכים לתקופות ארוכות. הפרעות במפרק הלסת ובשרירי הלעיסה מתחלקות לשלוש קטגוריות עיקריות:

Myofascial pain - כאב שקשור לרקמות החיבור של השרירים כולל אי נוחות וכאב בשרירים ששולטים על תפקוד הלסת.

בעיות במפרק עצמו - תוהו ובוהו פנימי במפרק הכולל גם יציאת הדיסק מהמקום או פגיעה בעֱלִי (הקצה העגול של הלסת).

דלקת מפרקים - דַּלֶּקֶת מִפְרָקִים המתייחסת לניוון או לדלקת במפרק שעלולה להשפיע על מפרק הרכה. ישנם אנשים עם בעיות רפואיות אחרות שמתמודדים עם בעיות TMJ כמו סינדרום של עייפות כרונית, הפרעות בשינה או פִיבְּרוֹמִיאַלְגְיָה (תסמונת כאבים כרוניים בשרירים וברקמות החיבור), מצבים כואבים שמשפיעים על השרירים ועל הרקמות הרכות בכל הגוף. להפרעות אלו סימפטומים משותפים של יסודות מכאניים של המחלה, אך לא ידוע שיש להם גורם משותף. מחלות שִׁגְרוֹנִיות כמו דלקת פרקים, עלולות גם הן להשפיע על מפרק הלסת. מחלות שִׁגְרוֹנִיות משתייכות לקבוצה גדולה של הפרעות אשר גורמות כאב, דלקות וקשיחות בתוך המפרק, השרירים והעצם. דלקת פרקים בהפרעות TMJ כוללות דלקות ברקמות על המפרק.

קליק במפרק הלסת TMJ     


גורמים וסימפטומים להפרעות TMJ?

לטראומה בלסת או בעצם מפרק הרכה יש חלק משמעותי במקרים של TMJ, אך רוב ההפרעות במפרקי הלסת ובעיות השרירים אינן מובנות לרפואה בדומה להפרעות במערכת הלעיסה TMD. בגלל שהמצב נפוץ יותר אצל נשים מאשר אצל גברים, המדענים מנסים לגלות קשר אפשרי בין ההורמונים הנשיים להפרעות TMJ. אצל הרבה אנשים הסימפטומים מתחילים להופיע ללא סיבה נראית לעין, וישנן חילוקי דעות על האמונה הרווחת כי מנשך גרוע או גשר ליישור שיניים עלולים לגרום לתופעה. אין שום הוכחה מדעית כי רעש כמו קליקים בלסתות יתפתח לבעיות רציניות.

למעשה עצמות לסת ווקליות (שמוציאות קולות) הן שכיחות באוכלוסייה הכללית. רעשים בלסת בלבד, שאינם מלווים בכאב או בתנועות מגבילות, אינם מצביעים על הפרעות TMJ ואינם דורשים טיפול. סימפטומים רבים עשויים להיות מקושרים להפרעות TMJ, במיוחד בשרירי הלעיסה או במפרק הלסת וזה הסימפטום השכיח ביותר, סימפטומים נוספים כוללים כאב שמקרין לפנים, ללסת ולצוואר, קשיחות בשרירי הלסת, תנועה מוגבלת או נעילת הלסת, כאבים בקליק, פצפוץ או ריסוק במפרק הלסת כאשר פותחים או סוגרים את הפה ושינוי בתאימות השיניים העליונות והתחתונות.

 


כיצד מאבחנים TMJ?

אין הסכמה מלאה על בדיקות סטנדרטיות לאבחון מדויק של הפרעות TMJ, בגלל שהסיבה המדויקת והסימפטומים אינם ברורים לחלוטין, זיהוי ההפרעה עשוי להיות קשה ומבלבל. כיום נותני שירותי בריאות מציינים את תיאור המטופל ומשתמשים בתיק הרפואי, בפרטים רפואיים ובודקים אזורים בעייתיים שכוללים את הראש, הצוואר, הפנים והלסת ומחקרי הדמיה מומלצים גם הם. יתכן כי הרופא ירצה לשלול סיבות ידועות אחרות של כאב. כאב פנים יכול להיות סימפטום של מצבים רבים, כמו סינוס או דלקת אוזניים, סוגים שונים של כאבי ראש וכאב עז בעצבי הפנים ושלילת בעיות אלו יעזרו לזהות הפרעות TMJ.

 


איך מטפלים בהפרעות TMJ?

בגלל שדרושים מחקרים נוספים לרוב הטיפולים במפרק הלסת והפרעות בשרירים, הרופאים ממליצים על שימוש מאוד שמרני והפיך ככל שניתן. טיפולים שמרניים אינם פולשים לרקמות הפנים, הלסת או השיניים. אפילו שהפרעות ה- TMJ הן מתמשכות, רוב המטופלים עדיין אינם זקוקים לטיפול אגרסיבי. בגלל שרוב בעיות מפרק הלסת והשריר הן זמניות ואינן מחמירות, טיפול פשוט יהיה כל מה שצריך כדי להקל על האי נוחות. אם סובלים מהתקפת כאבים יש להימנע מלעיסת מסטיק ואכילת מזון קשה וכאשר מפהקים, יש לתמוך את הלסת התחתונה עם היד.

טיפול ביתי ב- TMJ– כדי להקל על הסימפטומים בבית מומלץ לאכול מאכלים רכים, להניח קומפרסים עם קרח ולהימנע מתנועות לסת חדות. יש לרכוש מיומנויות להרפיה והורדת מתח שתעזור להגדלת טווח תנועות הלסת.

תרופות נגד כאב – בטווח הקצר מומלצות תרופות אנטי דלקתיות ללא מרשם כמו איבופרופן שיקל זמנית על הכאבים במפרק הלסת. אם הכאב בלתי נסבל ניתנות תרופות מרשם חזקות יותר המרגיעות את השרירים.

סד מייצב – לעיתים ימליץ הרופא על סד לילה או סד מייצב שהוא מבנה הגנה מפלסטיק המותאם על הלסת העליונה או התחתונה. בדרך כלל משתמשים בסד לפרקי זמן קצרים בלבד כדי לא לגרום לשינויים קבועים במנשך. הסד מוגדר כטיפול שמרני וההפיך והוא נועד להקלה על כאבים. הסד אינו מרפא את התופעה. במידה והסימפטומים ממשיכים או חלילה מחמירים יש לחזור לרופא להמשך טיפול.

בוטוקס – בוטוקס (בוטולינום טוקסין מסוג A) היא תרופה שעשויה מאותה בקטריה הגורמת להרעלת מזון. שימוש במינון נמוך ע”י הזרקה, יכולה לעזור להפרעות TMJ. תוצאות המחקרים הקליניים האחרונים אינם סופיות לגבי יעילות הטיפול בבוטוקס להפרעות כרוניות TMJ. קיים מחקר נוסף שהוא עדיין בעיצומו הלומד כיצד הבוטוקס משפיע באופן ייחודי על שרירי הלסת ועל העצבים, הממצאים בהמשך יעזרו לקבוע האם התרופה מתאימה גם לטיפול בהפרעות TMJ.

ניתוחים – טיפולים בלתי הפיכים שטרם הוכחו כיעילים העלולים להחמיר את התופעה כוללים אורטודנטיה לשינוי מנשך, כתר או גשר שמאזן את הנשיכה. שפשוף וכרסום השן הגורמים לאיזון המנשך (“כוונון מנשך”) וסדים לשינוי מיקום (אורתוטיקה), משנים באופן קבוע את המנשך ועלולים להחמיר את התופעה. תהליכים כירורגיים שפולשים לרקמות מקוטלגים כשנויים במחלוקת, ולרוב הם בלתי הפיכים ויש להימנע מלבצע אותם כל עוד הדבר אפשרי. אין מבחנים קליניים ארוכי טווח שלמדו את הבטיחות והיעילות של הטיפולים הכירורגיים בהפרעות TMJ. עדיין אין סטנדרטים שמזהים אנשים אשר יהיו לרוב נשכרים מהניתוח. כשל בתגובה לטיפולים שמרניים אינו בהכרח סיבה לניתוח. במידה וניתוח אכן הומלץ לכם, יש לוודא היטב אצל מי לעבור אותו.

שתלים – הוספה כירורגית של מפרקי לסת עם חומרים מלאכותיים עלולה לגרום לכאב חזק ולנזק קבוע בלסת. חלק ממתקני ההשתלה הללו, עלולים להיות כושלים וסוטים מהתפקוד הנכון או שהם עלולים להישבר בתוך הלסת במשך הזמן. במידה והמטופל עבר כבר ניתוח בלסת, עליו להיות זהיר במיוחד בנוגע לניתוח נוסף. בהנחה וניתוח להוספת שתלים הומלץ לכם, יש לוודא היטב אצל מי לעבור אותו.