התחילו לחסוך עכשיו
×

×
banner

סד לילה מתאים לסובלים ממגון תופעות בהן חריקת שיניים, בעיות במפרק הלסת, כהגנה מפני פעילות ספורטיבית ועוד. הסד הוא מתקן נתיק (נשלף), עשוי מאקריל קשיח, המולבש על גבי השיניים. בעיצומה של השחיקה, הסד סופג את הזעזוע והלחץ שמתהווה בשיניים. בפעולה זו הסד מְסַכֵּל את השחיקה בשיניים, נשחק בעצמו ומונע תופעות לוואי קשות אחרות.

השוו מחירים לסד לילה

בצעו השוואת מחירים בין 5 רופאי שיניים באזורכם וחסכו בגדול על טיפולי שיניים.

כדי שנוכל להעביר לך את ההצעות
נעביר לך רק הצעות רלוונטיות מאזורך
ייעוץ בחינם, צילומים יקרים בהסדר או ללא עלות וגם אפשרויות מימון מגוונות!!

סד לילה | סד לשיניים

סד לילה מתאים לסובלים ממגון תופעות בהן חריקת שיניים, בעיות במפרק הלסת, כהגנה מפני פעילות ספורטיבית ועוד. הסד הוא מתקן נתיק (נשלף), עשוי מאקריל קשיח, המולבש על גבי השיניים. בעיצומה של השחיקה, הסד סופג את הזעזוע והלחץ שמתהווה בשיניים. בפעולה זו הסד מְסַכֵּל את השחיקה בשיניים, נשחק בעצמו ומונע תופעות לוואי קשות אחרות.

סד לילה הוא הטיפול הנפוץ ביותר להפרעות במערכת הלעיסה, לחריקת שיניים ולטיפול בכאבים בשרירי הלסת. סדי הלילה הם אביזרים נתיקים (נשלפים החוצה מהפה) שמכסים חלק או את כל השיניים בלסת העליונה או התחתונה. את הסד מכינים לרוב משרף אקרילי המונע את תזוזת השיניים על ידי פיזור הלחץ בפה. הסד גם מהווה חוצץ בין השיניים העליונות והתחתונות ומגן עליהן מפני נזק נוסף. שימוש בסד לילה מומלץ כנגד ברוקסיזם במקביל לטיפולים אחרים להרגעת השרירים, אולם הוא אינו יכול לרפא את התופעה המצריכה טיפול מערכתי.

המלצת המערכת

לא כל חריקת שיניים מצריכה סד לילה. את האבחנה (לכאן או לכאן) צריך לקבל ביחד עם רופא שיניים. במהלך האבחון, יבדוק הרופא את מצב רקמות הפה, את מפרקי הלסת, וינסה לאתר סימנים לשחיקת השיניים. אם המצב יחייב שימוש בסד לילה רצוי שזה יוכן מחומר אקרילי הנחשב לאיכותי ביותר.

 


מהו סד לילה לשיניים?

סד לילה נועד לטפל בכאבים חזקים ובתנאים כרוניים הנגרמים עקב חריקת שיניים. חריקת שיניים גורמת ללחץ מתמשך על השיניים, על מפרק עצמות הלסת ועל השרירים. הסד ימנע נזק בלתי הפיך הנגרם עקב שחיקת יתר של משטחי השן, יפחית כאבים בשרירים, יקל על כאבי ראש, יפחית רגישות בשיניים וימנע נזק קבוע למפרק הלסת. השימוש במגן גומי רך או במגני שיניים קשוחים אינו מומלץ שכן הם נשחקים בקלות ולעיתים הם אף מחמירים את תופעת השחיקה. סדי לילה איכותיים מכינים כאמור מחומר אקרילי המעובד מתוך תבנית מדויקת שנלקחת משיני המטופל והמורכבת על מכונה מיוחדת (Dental articulator) המדמה את תנועת השיניים. סד אקרילי איכותי יחזיק מעמד בין 4 ל- 7 שנים. את הסד מניחים בדרך כלל על השיניים העליונות אך בנסיבות מסוימות מתאמים את הסד לשיניים התחתונות.

 


השימוש בסד דנטלי

פרט למניעת כאבים בשרירי הלעיסה, מניעת כאבים במפרק הלסת ולטיפול בברוקסיזם, משתמשים בסד דנטלי לטיפול במגוון בעיות נוספות כדלקמן:

סד לשיניים רפויות - הסד לטיפול בשיניים רפויות מחבר את השיניים יחד ומייצב את השן כך שזו תזוז הרבה פחות, דבר שימנע מהשן להיחלש ולבסוף לנשור.

סד לבעיות בנשימה - גם נחירות וקוצר נשימה ליליים מטופלים לעיתים עם סד לילה. סד שמותאם היטב, יכול לשמור על זרימת אוויר רצופה ולמנוע בעיות נשימה. במאמר מוסגר נציין כי השימוש בסד ברוב המקרים אינו מומלץ ויש לשקול פתרון אחר.

סד למניעת טרואמה - משתמשים בסד דנטלי גם כדי להגן על השיניים מפני טראומה בפעילות ספורטיבית כגון משחק כדור-סל, איגרוף וכדומה.

 


תחזוקת הסד

יש לתחזק היטב את הסד בדומה לכל מתקן אחר המונח בפה. סד רפואי מלוכלך, עלול לזהם את החניכיים ולגרום לבעיות חמורות. סד שאינו מאוחסן היטב עלול להתעוות ולשנות צורה כך שיגרם לחץ לא בריא על השיניים והלסת. יש להקפיד על הוראות השימוש ואחסון הסד ולהגיע לבדיקות מעקב כדי לוודא כי סד הלילה תקין ויושב היטב על השיניים. לא מומלץ להרכיב את הסד מעבר למספר חודשים מצומצם למעט במצבים בהם המטופל סובל מחריקת שיניים. תופעות הלוואי משימוש ארוך טווח בסד לשיניים עלולות להיות חמורות ולא הפיכות ולכן חשוב שלא ״להירדם בשמירה״.